Článek
Firma podle něj již se zaváděním takzvaného multikomoditního sběru začala, aktuálně nově označené nádoby tvoří zhruba třetinu ze 7800 žlutých popelnic v metropoli. Změna má být hotova do konce roku. V řadě měst v ČR podobný systém už několik let funguje.
Do domovních popelnic, které si platí jednotlivé domácnosti či společenství vlastníků, mohou lidé již od letošního dubna vyhazovat kromě plastů i nápojové kartony a kovové obaly. „Této variantě říkáme šetřivec, protože skutečně výrazně zjednodušuje a zefektivňuje třídění odpadu,“ uvedl mluvčí.
V případě veřejných stanovišť s velkými kontejnery, které využívá většina Pražanů, mohou lidé na popelnicích označených samolepkou „multikomoditní sběr“ vyhazovat kromě plastu i nápojové kartony, kov však nikoliv.
Do konce roku kvůli změně z ulic zmizí asi 3000 černých popelnic s oranžovým víkem, které jsou nyní určené na nápojové kartony. Šedé nádoby na kov zůstanou, případně se jejich počet zvýší, dodal Komarnický. Nový systém bude podle mluvčího znamenat úsporu asi 22 milionů ročně, které nyní stojí samostatný sběr kartonů.
Třídit odpad na jednotlivé složky umožňuje podle dřívějších informací třídicí linka za zhruba 100 milionů korun, kterou PSAS postavily v Chrášťanech u Prahy. Ta také umožní lépe třídit plasty tak, aby bylo možné je lépe prodávat výrobcům stavebních prvků, venkovního nábytku, PET lahví či textilu z PET vláken.
V Praze je podle dřívějších informací 3482 venkovních stanovišť na tříděný odpad s barevnými kontejnery a 3067 domovních stanovišť. Celkově je po Praze rozmístěno zhruba 26.500 nádob na tříděný odpad. Loni Pražané do žlutých kontejnerů vyhodili 16.625 tun plastů, nápojových kartonů vytřídili 1126 tun a kovových obalů 831 tun.