Článek
Výstava potrvá do 22. září, přístupná bude vždy od pondělí do pátku od 10:00 do 17:00 kromě rakouských a českých svátků.
Koncept Silva artis je tvořen řadou výstav a akcí oslavujících společný kulturní prostor zvaný Severní les, Nordwald či Silva Nortica. Severní les je název euroregionu, který byl založený v roce 2002 a letos slaví 20. výročí vzniku. Zahrnuje území okresů Jindřichův Hradec, České Budějovice, Písek a Tábor v Jihočeském kraji a region Waldviertel s okresy Zwettl, Krems, Gmünd, Waidhofen an der Thaya a Horn v Dolním Rakousku.
Vystavující umělci svými díly interpretují přírodu a krajinu regionů jako společný základ „našich životů“ a zdroj identity. Orientují se na vnitřní zákonitosti, které prostor lesa skýtá a jenž umožňuje návštěvníkovi, aby se ponořil do jeho atmosféry.
„Zájem o les je aktuálnější než kdy dříve, ať už z pohledu ekonomického, ekologického nebo uměleckého. Těší nás, že se tohoto silného, aktuálního a programového tématu chopilo tolik rakouských i českých umělců, každý svým osobitým způsobem a každý z jiné perspektivy. Jednotícím prvkem jim je láska k lesu a přírodě,“ uvedli pořadatelé výstavy.
Společná výstava rakouských a českých umělců a umělkyň připomíná původní význam slova cultura/colere. Kulturní práce znamená chránit, pečovat, budovat a rozšiřovat. Expozice vznikla na základě spolupráce Uměleckého muzea Waldviertel, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě, spolkové země Dolní Rakousy a Rakouského kulturního fóra v Praze.
Rakouské kulturní fórum v Praze si jako součást Rakouského velvyslanectví v České republice klade za cíl přispět ke zprostředkování věrného a obsáhlého obrazu Rakouska na poli kultury. Vedle prezentace rakouského výtvarného umění, designu, architektury, hudby, literatury, divadla, filmu, nových médií, vědy, vzdělávání, publicistiky a dalších oborů vystupuje jako pojítko mezi rakouskou a českou kulturou, ale i kulturami dalších zemí.