Článek
Zařízení pro lidi bez domova v něm provozuje nezisková organizace Armáda spásy (AS). Novinářům to dnes řekli zástupci Prahy, CSSP a AS.
Centrum sociálních služeb Bohuslava Bureše (CSSBB), které sídlí v Praze 7 v Tusarově ulici a kde služby osobám bez přístřeší poskytuje Armáda spásy, bylo podle ředitele pražské pobočky AS Jana Desenského vybudováno v 90. letech minulého století. Koncepce zařízení nyní podle něj nevyhovuje nynějším potřebám, kdy se prosazuje komunitní podoba služeb. Zařízení v pražských Holešovicích se proto upravuje a služby se přesouvají do nových menších zařízení na různých místech v Praze.
Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) by v zařízení v Tusarově ulici měl po dokončení úprav zůstat azylový dům se 60 lůžky. Dosud služby tamního denního centra využívalo přes 100 lidí a v noclehárně přespávalo asi 60 osob, doplnila radní. V provozu by měla být v prostorách CSSB i nadále také tzv. Ordinace pro chudé, řekla ČTK ředitelka CSSBB Jitka Modlitbová. Ambulance, kde praktický lékař pečuje o pacienty z řad osob bez domova, lidí ze sociálně vyloučených menšin a dalších, kteří mají omezený přístup k zdravotní péči, je v provozu od 5. ledna.
Nové zařízení v areálu Malešického zámku je otevřeno od 1. května a bude v provozu 24 hodin denně, informoval za provozovatele Desenský. V denním centru může být podle něj v jednu chvíli až 30 mužů, noclehárna nabízí 28 lůžek.
Budova v areálu Malešického zámku, který je kulturní památkou, rekonstruovala podle projektová dokumentace zpracované firmou MO ATELIER firma Raeder & Falge, vyplývá ze smlouvy uzavřené v roce 2021. Stavebníci mimo jiné opravili střechu, vyměnili rozvody a dvoupodlažní budovu zateplili. Nové jsou také podlahy, okna a dveře v objektu.
V Praze žije podle odhadů CSSP asi 4000 až 5000 osob bez přístřeší. Ztrátou bydlení je aktuálně ohroženo až 160 000 lidí, řekla Johnová s odkazem na statistiky CSSP. V Praze provozují denní centra a noclehárny kromě CSSP a Armády spásy také například Arcidiecézní charita Praha nebo Naděje.