Článek
Aukce nabídne přes stovku děl od autorů z 19. století, klasické moderny i současných tvůrců. První dílo Toyen Serenáda pochází z let 1924 a 1925, odborníci ho někdy označují jako naivistické a podle aukční síně jde o dílo, které bylo doposud veřejnosti neznámé. Vyvolávací cena obrazu je deset milionů korun. Druhým je plátno Dýchání spánku z roku 1958 s vyvolávací cenou osm milionů korun a třetím erotická kresba z roku 1932, která začne na 1,25 milionu korun.
Dražit se bude olej Františka Kupky Na břehu Marny z roku 1895. Obraz je ukázkou toho, jak vypadala Kupkova raná díla. Do aukce jde s vyvolávací cenou 3,8 milionu korun. Aukční katalog nabízí několik děl Josefa Šímy, obrazy Antonína Chittussiho, Bedřicha Havránka, Josefa Navrátila či Antonína Slavíčka. Aukce nabídne práce od Jiřího Koláře a Běly Kolářové, pocházející přímo ze sbírky Běly a Jiřího Kolářových.
Aukční síň se přidává k trendu dražeb digitálního umění. Dílo Jana Gemrota Maják naděje se bude dražit přes mezinárodní marketplace pro NFT – OpenSea, kde je možné platit pouze kryptoměnou Ethereum. Vyvolávací cena je tak 0,74 ETH (50.000 korun).
Budova Expo 58 je jednou z nejviditelnějších vzpomínek na světovou výstavu v Bruselu v roce 1958, kde Československo slavilo velké úspěchy. Budova byla po výstavě převezena do Prahy. Rušná restaurace svůj druhý život nežila příliš dlouho, v 90. letech byla vydražena v privatizaci a poté několikrát změnila majitele a chátrala. Od počátku nového tisíciletí byla sídlem reklamní agentury, její část i dnes obývá firma zabývající se start-upy.