Článek
Pořadatelé v souladu s tradicí uctili památku skladatele, jehož cyklus symfonických básní Má vlast každoročně přehlídku zahajuje. Dnes večer ho za přítomnosti prezidenta Petra Pavla provede Orchestr Velšské národní opery z Cardiffu se šéfdirigentem Tomášem Hanusem.
„Pražské jaro se už od roku 1946 koná pod záštitou prezidenta republiky a máme velkou radost, že pan prezident Pavel přijal naše pozvání, udělil záštitu festivalu a osobně přijde. Prezidentská lóže bude plná, zazní fanfáry a hymna a myslím, že to dodá správnou náladu k Mé vlasti,“ řekl ČTK ředitel Pražského jara Pavel Trojan.
Dirigent Hanus, který je rovněž členem umělecké rady festivalu, účinkuje v Česku výjimečně. Na Pražském jaru se objevil naposledy před 10 lety s Ensemble intercontemporain. V čele velšského orchestru stojí již šest let a dále rozvíjí zájem britského publika o českou hudbu.
Setkání na vyšehradském Slavíně se dnes zúčastnily desítky milovníků hudby, studentů i turistů. „Právě díky festivalu Pražské jaro a každoročnímu ‚proznívání‘ Mé vlasti celým Českem došlo k tomu, že Smetana není vnímán jako dávno mrtvý skladatel patřící do 19. století, ale že je živou součástí nás všech,“ uvedla ve slavnostním projevu muzikoložka Eva Velická.
Fanfáry z opery Dalibor Bedřicha Smetany a fanfáry Pražského jara zahrál Žesťový septet Pražského hradu pod vedením Pavla Hromádky.
Kultovní dílo české hudby Má vlast se uvádí na Pražském jaru téměř každoročně. Tradici osvěžuje skutečnost, že se skladby ujímá každý rok jiný dirigent. Má vlast je podobně jako Smetanova opera Libuše vyhrazena zejména slavnostním příležitostem. Jde o cyklus šesti symfonických básní inspirovaný historií, legendami a krajinou Čech. Dílo vzniklo v letech 1874 až 1879, premiéra se konala 5. listopadu 1882 v Praze na Žofíně.
Pro letošní ročník Pražského jara pořadatelé připravili čtyři desítky koncertů. Festival 2. června zakončí Česká filharmonie s programem Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena.