Článek
Podle Akademie věd se metoda zakládá na prostorovém tvarování laserových svazků, které po průchodu optickými vlákny vytvoří přesná prostorová rozložení světelných polí. Ta slouží k osvětlení objektu. Nedávno se vědcům podařilo rozšířit technologii o možnost 3D zobrazení.
„S rychlými a citlivými detektory jsme takto schopni měřit vzdálenost objektu s přesností na dva milimetry,“ popsal Tomáš Čižmár z Ústavu přístrojové techniky AV. Vědec je součástí týmu, složeného z odborníků brněnského ústavu, Glasgowské univerzity, Fraunhoferova centra aplikované fotoniky v Glasgow, Exeterské univerzity a Leibnitzova ústavu fotoniky v Jeně.
K 3D zobrazení tým využil metody LiDAR vyvinuté v Glasgow. Pomocí metody se současně měří doba letu fotonů od zobrazovacího systému k objektu a zpět. Podle odborníků je doba letu přirozeně delší od objektů více vzdálených od optického systému - vzdálenost objektu tak metoda změří s velkou přesností.
Pro přenos do praxe musí tým vyladit ještě některé parametry. „Nejvýznamnějším technologickým problémem zůstává umožnění zobrazování při ohybu vlákna. Pokud je vlákno ohýbáno či krouceno, dochází ke změnám v šíření světla skrze vlákno a obrazová informace se rychle ztrácí. V našem dosahu je však několik možných řešení, která se chystáme zveřejnit v příštím roce,“ uvedll Čižmár.
Vědec je také spoluautorem článku, který o výzkumu v prosinci vyšel v prestižním časopisu Science.