Článek
Historický film zaměřený zejména na jeho kariéru v Itálii by měla kina nabídnout od 20. října. Komplet nahrávek houslových koncertů Myslivečka nahrála japonská houslistka Šizuka Išikawaová. Houslistka, která v Praze studovala od roku 1970 jako stipendistka Československého rozhlasu, komplet s Dvořákovým komorním orchestrem nahrála v letech 1983 až 1986 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Jejím uměleckým partnerem byl dirigent Libor Pešek.
„Bylo dobré, že před nahráváním jsem pod jeho taktovkou odehrála několik koncertů a vždycky to bylo tak příjemně vzrušující. Dá se říct, že díky Myslivečkovi jsem prožila nezapomenutelné chvíle s bohatou inspirací. A myslím, že i po letech je to v těch nahrávkách zřetelné, a asi i proto se znovu vydávají,“ uvedla členka Kubelíkova tria, se kterým pravidelně vystupuje na světových pódiích.
Japonská virtuoska získala laureátské tituly na mezinárodních soutěžích Henryka Wieniawského v Poznani, královny Alžběty v Bruselu a Fritze Kreislera ve Vídni. V 19 letech hrála poprvé sólově s Českou filharmonií, v jednadvaceti měla premiéru na festivalu Pražské jaro. Na konci 70. let se zúčastnila nahrávání v rozhlase i gramofonových nahrávek s Českou filharmonií a Brněnskou filharmonií, Dvořákovým komorním orchestrem, Pražským komorním orchestrem či Capellou Istropolitanou. V jejím repertoáru zaujala význačné místo česká hudba.
„Ve stylu hudby Josefa Myslivečka nacházím českou opravdovost a italskou náladu s virtuózními prvky,“ podotkla.
Hudba z filmu Il Boemo zazněla loni 11. listopadu v Rudolfinu na koncertu orchestru Collegium 1704. Orchestr nabídl program sestavený z vokálních i instrumentálních děl Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta. Hostem byla sopranistka Simona Šaturová, která propůjčila ve filmu Il Boemo zpěvní hlas postavě Cateriny Gabrielliové, jedné z nejslavnějších pěvkyň druhé poloviny 18. století, která v Myslivečkových operách pravidelně vystupovala.
Koprodukční životopisné drama o Myslivečkovi natočil režisér Václav v italštině. Představitelem hudebního skladatele a pražského rodáka je Vojtěch Dyk. Scény příběhu se odehrávají v Neapoli, v divadle San Carlo, jež od první poloviny 18. století udávalo tón v opeře. Režisér při tvorbě scénáře vycházel z knihy Stanislava Bohadla Josef Mysliveček v dopisech a knihy Daniela E. Freemana s názvem Il Boemo - Průvodce po životě a díle Josefa Myslivečka. Mysliveček (1737 až 1781), jeden z nejslavnějších evropských operních skladatelů druhé poloviny 18. století, učitel a přítel Wolfganga Amadea Mozarta, složil 30 oper, deset oratorií, symfonie, koncerty, overtury a množství komorní a chrámové hudby.