Článek
Tento přírůstek byl teprve třetím živě narozeným slůnětem v zahradách v Česku, sloni se narodili také v zoologických zahradách v Ostravě a ve Zlíně.
Sloni patří k nejoblíbenějším zvířatům v zoologických zahradách, jejich chov se ovšem v těch českých dlouho nedařil. Zlom přišel teprve v březnu 2011, kdy se v Ostravě narodil první sameček. Na svět ovšem přišel předčasně a také kvůli nezkušenosti jeho matky Vishesh neprospíval. Mládě od počátku pilo od matky jen málo mléka a po celou dobu ho ošetřovatelé dokrmovali náhražkou. Přes všechnu snahu mládě prakticky nepřibíralo a po necelých dvou měsících uhynulo. V té době ovšem v ostravské zoo měli již druhé slůně, samičku Rashmi narozenou v dubnu 2011, která dopadla mnohem lépe.
Po narození sloní slečny Sity v roce 2013 zaznamenala pražská zoo další úspěch v roce 2016, kdy se narodil sameček, který posléze dostal jméno Maxmilián. Jednalo se o první mládě slonů, které se ve více než osmdesátileté historii chovu slonů v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Pražská zoo chová slony od roku 1933, kdy získala něco přes rok starého slona indického Baby. Poté se zde vystřídali čtyři sloni afričtí, jeden slon pralesní a několik dalších slonů indických.
Největší suchozemské savce chovají od roku 2003 také ve Zlíně, přičemž namísto v Evropě obvyklejších a ovladatelnějších slonů indických se v tomto případě jedná o ty africké. Zpočátku se jejich rozmnožování neplánovalo, ošetřovatelé nicméně později začali připravovat samice na inseminaci. První slůně ovšem přišlo v roce 2018 na svět mrtvé, což je v případě slonic prvorodiček poměrně obvyklé. Neúspěch ale zlínské chovatele neodradil a v červnu 2021 se narodil slonici Kali zdravý vitální sameček, první mládě slona afrického v ČR.
Pavilon slonů má také zoo v Liberci.