Článek
„Po krachu celé řady dodavatelů energií, například Bohemia Energy, máme jako starostové městských částí signály, že se opět rozbíhá podomní prodej elektřiny a plynu. Chceme proto chránit rizikové skupiny, které si energošmejdi vybírají, především (seniory nebo matky samoživitelky) před jejich manipulacemi,“ řekl předseda STAN Praha a náměstek primátora Petr Hlubuček.
Hnutí podle něj bude na pondělním jednání koalice prosazovat úplný zákaz podomního prodeje elektřiny a plynu, a to formou nařízení města. „Tuto možnost nám nově dává energetický zákon,“ dodal Hlubuček. Nová právní úprava, která platí od začátku letošního roku, umožňuje obcím regulovat prodej a služby v energetice mimo obchodní prostory. Obce podle ní mají možnost vydávat nařízení, kterými mohou zakázat na svém území takový prodej.
Podle hnutí by zákaz neohrozil konkurenční prostředí v Praze. „Je nasnadě, že seriózní dodavatelé energií domovního prodeje svých služeb přes najaté zprostředkovatele nevyužívají,“ podotkla radní pro legislativu Hana Kordová Marvanová (STAN). Podle ní mnoho klientů, kteří uzavřeli smlouvy o dodávkách energie při podomním prodeji, následně po krachu jejich původního dodavatele skončilo u tzv. dodavatelů poslední instance s výrazně dražšími službami.
Podle loňské zprávy České obchodní inspekce pokračují zprostředkovatelé prodeje energií v různých částech republiky v nekalých praktikách. Například během třetího čtvrtletí loňského roku ČOI za takové jednání pravomocně uložila pět pokut v celkové výši 700.000 Kč.