Článek
Podle výsledků pilotního projektu takzvaného energetického ekosystému mapujícího fungování části městských budov, by v případě zavedení opatření klesla spotřeba energie i produkce emisí oxidu uhličitého (CO2). Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní.
Materiál vypracovala městská firma Operátor ICT (OICT). Vedení metropole na jeho základě uspořádá workshop všech zúčastněných stran a na základě jeho výsledku se rozhodne o dalším postupu. Město kvůli úsporám energií letos mimo jiné plánuje nainstalovat solární panely na střechy 163 svých budov.
Pilotní projekt byl rozdělen do několika částí. V první bylo vytipováno 80 budov, u kterých OICT sbíral statická data o technických vlastnostech budovy, a to o zdrojích vytápění, chlazení, fasádě nebo spotřebě energií. Zjištěné informace byly zanalyzovány a vznikl z nich mimo jiné takzvaný atlas budov a následně finanční model. Magistrát spolu s městskými částmi vlastní na 7000 objektů.
V pilotním projektu dokument například doporučuje u vybraných budov v 54 případech vyměnit zdroj tepla za účinnější, u 58 domů využít obnovitelné zdroje energie při ohřevu vody nebo u desítky domu vyměnit světla za úspornější LED osvětlení.
Magistrát v souvislosti s energetickou krizí připravil úsporná opatření, kdy topí na méně stupňů. Radní už schválili tendr na vybudování přivaděče vody z Vltavy, kterou by se s pomocí tepelných čerpadel mělo topit přímo v budově Nové radnice. Město také vydalo pokyn svým organizacím, aby se snažily zajistit rychlé úspory například omezením nebo výměnou starších spotřebičů. V případě veřejného osvětlení magistrát postupně investuje do výměny sodíkových výbojek za výrazně úspornější LED variantu.