Hlavní obsah

Praha znovu omezila osvětlení památek, u některých zvažuje vypnutí

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Praha letos podruhé omezila osvětlení památek v metropoli, které nyní namísto do 23:00 svítí jen do 21:30. Město také vytipuje ty památky, u kterých by bylo kvůli úsporám vhodné světla zcela vypnout.

Článek

ČTK to dnes řekl Tomáš Jílek, ředitel firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má osvětlení na starosti. Slavnostním osvětlením je v Praze osazeno asi 140 památek.

Poprvé vedení Prahy dobu osvětlení památek zkrátilo o dvě hodiny v červnu, nyní kvůli úsporám nasvícení omezilo ještě více. „Tento další krok ke snížení spotřeby energie přinese kumulovanou úsporu v řádu jednotek milionů korun ročně,“ uvedl radní hlavního města Jan Chabr (TOP 09). Do 21:30 památky svítí od minulého pátku.

Město zároveň zvažuje, že u některých památek osvětlení zcela vypne. „Dostali jsme za úkol vytipovat památky, kde by se to dalo vypnout úplně, aniž by to mělo vliv na celkové osvětlení místa, kde se památka nachází,“ uvedl Jílek. Dodal, že správci některých zejména sakrálních památek se obávají, že úplné vypnutí světel by mělo vliv na bezpečnost a objevovalo by se například více graffiti.

Zhodnocení nasvícení památek podle Jílka zabere asi 14 dní. Výsledný materiál se srovnávacími fotografiemi poté firma doručí radě hlavního města, buď ještě té stávající v přechodném období, nebo nové, která vzejde z voleb. Na vedení města pak bude definitivní rozhodnutí, které z památek neosvětlovat vůbec.

THMP v metropoli osvěcují téměř všechny významné památky s výjimkou Pražského hradu. Jedná se například o baziliku sv. Ludmily, Strahovský klášter, Loretu, kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně, Karlův most, Rudolfinum nebo Národní divadlo. U významnějších památek firma světla může kontrolovat na dálku, takže omezení lze zavádět obratem. U některých menších památek by podle Jílka byly nutné technické úpravy, protože světla se zapínají automaticky zároveň s lampami veřejného osvětlení.

Doporučované