Článek
Nábor má navazovat na kampaň uskutečněnou v loňském roce. Podle schváleného dokumentu potřebuje město do konce příštího roku zajistit, aby v databázi pěstounů na přechodnou dobu bylo minimálně 80 osob a ideálně 100 osob, přičemž nyní aktivně vykonává přechodné pěstounství 42 lidí. V případě dlouhodobé pěstounské péče nyní čeká na zprostředkování dětí 44 lidí, ideální by podle magistrátu bylo 60. „Stavy pěstounů je nutno udržovat na této úrovni kontinuálně,“ píše se v dokumentu.
Město nyní k přípravě kampaně ustanoví pracovní skupinu. Další postup má navazovat na kampaň, kterou pro město od podzimu 2020 do konce loňského roku uskutečnila agentura PR Konektor a která podle magistrátu zřejmě měla dopad na meziroční zvýšení počtu žádostí o zařazení do evidencí pěstounů na zhruba dvojnásobek. Příští rok má kampaň město podle materiálu vyjít na dva miliony korun.
V kampani vznikl například web www.novipestouni.cz nebo stránka na facebooku, které by mělo město převzít. V plánu je také spolupráce s Českou televizí na tvorbě dokumentárního filmu Plné hnízdo na téma pěstounské péče, který televize připravuje pro každý z krajů a hlavní město a které by měla postupně odvysílat v příštím roce.
Město nedávno založilo Sociální nadační fond Prahy, který mohou mimo jiné využít i pěstouni. Magistrát jim přes fond může poskytnout peníze na služby, které nejsou pokryté ze státních dávek. Mohou podávat žádosti o příspěvky mimo jiné na svůj profesní rozvoj, terapeutické služby nebo na volnočasové aktivity pro svěřené děti. O podporu mohou žádat jak lidé, kteří mají aktuálně svěřené děti ve své péči, tak pěstouni na přechodnou dobu, kteří momentálně o žádné dítě nepečují, ale jsou připraveni ho přijmout.
V Česku bylo podle výkazů ministerstva práce na konci loňska 11.800 dlouhodobých pěstounů. Z nich víc než polovinu tvořili prarodiče, téměř pětinu jiní příbuzní a desetinu jiní blízcí. Celkem jich bylo 9500. Zprostředkovaných cizích pěstounů byla necelá pětina, tedy 2300.