Článek
Vznikat by tak měly tréninkové a startovací byty pro lidi v ústavní či pěstounské péči a bydlení pro ty, kteří už náhradní péči opustili. Vyplývá to z memoranda o spolupráci mezi Prahou a neziskovou organizací, jehož uzavření v pondělí schválili radní.
Podle zástupců města a Naděje nutí systém náhradní péče mladé lidi opouštět zázemí až o osm let dříve, než je tomu u jejich vrstevníků. „Proto je finančně dostupné a kvalitní bydlení nezbytným předpokladem pro jejich úspěšné začlenění do společnosti,“ píše se ve schváleném dokumentu.
Naděje by tak pro své klienty měla od začátku příštího roku od Prahy získat nejméně čtyři byty s dispozicemi 4+1 nebo 3+1. Nezisková organizace bude naopak sbírat informace o situaci mladých lidí bez domova na území hlavního města a sdílet je s magistrátem. Data se podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana využijí na přípravu dalších opatření, která budou přispívat k tomu, aby lidé se zkušeností s náhradní rodinnou péčí nekončili na ulici.
Podle dosavadního průzkumu organizace Naděje využije služeb takzvaného nízkoprahového denního centra (NDC), které Naděje provozuje v Bolzanově ulici, za rok zhruba 200 osob mladších 26 let. Z nich asi polovina vyrostla v ústavní péči nebo v pěstounské rodině. Mezi lety 2018 a 2021 pracovníci centra poskytli pomoc 748 dětem a mladým lidem, přičemž většinou šlo o muže ve věku 21 až 26 let.
Vedení Prahy připravilo také projekt městských ubytoven, které budou obývat lidé bez domova. Ubytovny budou ve Skloněné ulici ve Vysočanech, ve Strojírenské ulici na Zličíně a v Neklanově ulici na Vyšehradě, uvedl už dříve radní Adam Zábranský (Piráti). Zprovoznění dostatečného počtu městských ubytoven má být podle něj systémovým řešením bezdomovectví v Praze.