Článek
Záměr již schválili radní městské části a svou žádost radnice již zaslala na ministerstvo kultury, které o případném rozšíření rozhodne.
„Prvotním případem se stal široce známý návrh demolice vily stavitele Viktora Beneše na Smíchově, jež se nachází těsně za hranicí Památkové zóny Smíchov. Ten jasně ukázal potřebu rozšíření plošné památkové ochrany na Praze 5 jako systémového nástroje k ochraně kulturně historických hodnot,“ uvedl místostarosta Lukáš Herold (ODS).
Nově navržená hranice má pět částí, které navazují na současnou zónu. Hlavní část Hřebenka-Košíře tvoří většinu navrženého území. Další dvě části se nacházejí na Malvazinkách, a to jihozápadně od stávající památkové zóny a v oblasti vilové zástavby Kesnerka a Konvářka.
Chráněné území je dále rozšířeno o tři samostatné bloky při hranicích stávající zóny. Jde o blok na sever od ulice Na Hřebenkách, část mezi ulicemi U Blaženky a Na Provaznici a třetí je pod Pavím vrchem severovýchodně od ulic K Vodojemu a Radlická.
„Chceme mít spolu s památkáři možnost zabránit změnám v rázu unikátních lokalit, jejich genia loci, na úkor architektonicky rozporuplných a nevhodných zásahů do těchto území,“ dodal Herold.
Památková ochrana v Praze je podle magistrátního webu rozdělena na několik oblastí. V nejužším centru je městská památková rezervace, která vznikla v roce 1971 a má své ochranné pásmo. Dále od centra jsou městské památkové zóny, které jsou vyhlašovány od 90. let minulého století a zahrnují například části Prahy 2, které nejsou v rezervaci, území na Praze 3, 5, 6, 7 nebo 8. V systému je také vesnická památková rezervace ve Stodůlkách a Ruzyni a několik vesnických památkových zón, například Buďánka na Praze 5, ve Střešovicích nebo v Hostivaři.