Článek
Po provozovatelích, firmách Lime a Bolt požaduje, aby zřídily speciální infolinky a změnily aplikace tak, aby nebylo možné odkládat koloběžky jinde než na vyznačených místech. ČTK to dnes sdělila mluvčí radnice Andrea Zoulová. Radnici vadí zejména to, že koloběžky lidé odkládají na nevhodných místech - stojí nebo se povalují na chodnících, což komplikuje pohyb po městě a velké problémy působí zejména nevidomým.
Radnice s oběma provozovateli na dva týdny zvýšila počet kontrol. Výsledky jsou podle vedení radnice ale neuspokojivé. „Dvoutýdenní systém zvýšených kontrol sice přinesl mírné zlepšení, ale celková situace v našich ulicích není stále uspokojivá. Zejména ve večerních a nočních hodinách nebo o víkendech je to pořád špatné. Trváme na tom, že musí být nastavena jasná pravidla, odpovědnost za jejich dodržování i systém jejich vymáhání,“ uvedla starostka Alexandra Udženija (ODS).
Kontroly odhalily řadu nedostatků. Jedním z nich je podle radnice nedostatečná akceschopnost a flexibilita provozovatelů zejména v noci, o víkendech a ve dnech volna, kdy se nesprávně zaparkované elektrokoloběžky v ulicích hromadí.
Radnice proto požaduje legislativní změny a zvýšit pravomoc radnic i policie. „Požadujeme, aby obě společnosti zřídily speciální infolinky pro nahlašování pohozených elektrokoloběžek nebo pro případ mimořádné události. Není možné, aby občané a strážníci čekali celý víkend, až překážející koloběžky uklidí. Prosazujeme také změny v aplikacích k používání elektrokoloběžek, aby uživatelé nesměli vjet do parků ani ji odložit jinde, než k tomu bude určeno,“ uvedl radní Tomáš Halva (TOP 09).
Na řešení problému chce městská část spolupracovat se Sněmovnou, která k provozování elektrokoloběžek připravuje svou analýzu. „Ta přinese zkušenosti z velkých evropských měst. Očekávám zajímavé srovnání nejen legislativ z jiných zemí, ale i poznatky z praxe a vhodné příklady pro nás,“ dodal místostarosta a poslanec Michal Zuna (TOP 09).