Článek
Počet studujících na VŠCHT stoupl podle statistik ministerstva školství od roku 2019 do loňska zhruba o 200 na 3800.
„Vysoká škola chemicko-technologická je osmou nejmenší z 26 veřejných vysokých škol v Česku. Poslední dobou přitahuje zájem netradičně i nabídkou studia ekonomiky a managementu, o které je velký zájem,“ řekl mluvčí univerzity Michal Janovský. V nadcházejícím akademickém roce VŠCHT oslaví 70 let své samostatné existence.
Zatímco po roce 2000 podíl studentů na VŠCHT ve vztahu ke všem studujícím v Česku klesal, po roce 2010 začal stoupat. Kolem přelomu tisíciletí činil podle statistik ministerstva školství kolem 1,4 procenta, na konci prvního desetiletí 21. století jedno procento a v současnosti je asi 1,3 procenta.
„Počet studentů v těchto letech se příliš nemění, osciluje kolem hranice 4000,“ řekl Janovský. Nejvíc lidí, a to 4384, bylo ke studiu VŠCHT přihlášeno v roce 2013, plyne z údajů ministerstva. Loni jich bylo 3811. Úbytek studujících podle Janovského souvisel s poklesem demografické křivky. V posledních dvou letech se už trend začal obracet, a studentů na vysokých školách včetně VŠCHT začalo přibývat.
Největší zájem na VŠCHT je podle Janovského dlouhodobě o studium biochemie a biotechnologie, výroby léčiv, analýzy potravin nebo forenzní chemie.
Škola v poslední době získala také povolení ke vzdělávání v nových oborech, jako je chemická kybernetika, bioinformatika a chemická informatika, voda a prostředí, ekotoxikologie nebo environmentální analýza. Zájem o tyto studijní programy odpovídá podle Janovského očekávání a nastaveným kapacitám. „Žádné obory na bakalářské a magisterské úrovni se v poslední dekádě nerušily, pouze se optimalizuje jejich náplň ve vztahu k nejnovějším poznatkům a požadavkům na trhu práce,“ dodal.
Historie zmíněné univerzity navazuje na tradici pražské polytechniky, na které začala výuka v roce 1806. Při reorganizaci polytechniky v roce 1920 se z jejího chemického odboru vytvořila Vysoká škola chemicko-technologického inženýrství, a to jako jedna ze sedmi součástí Českého vysokého učení technického (ČVUT). Ze svazku se VŠCHT vyčlenila v roce 1952. Kromě areálu v Kampusu Dejvice působí nyní v Jankovcově ulici, kde má několik ústavů.
VŠCHT nyní provozuje rovněž technopark v Kralupech nad Vltavou zaměřený na aplikovaný výzkum ve stavební chemii, v Čížkovicích otevřela v roce 2021 výzkumné centrum CirkTech a v Záluží má společně se společností Orlen-Unipetrol a ČVUT Univerzitní centrum Litvínov, upozornil dále Janovský.
Menší než VŠCHT jsou v ČR Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, Vysoká škola polytechnická Jihlava, Veterinární univerzita v Brně, Akademie múzických umění v Praze, Janáčkova akademie múzických umění v Brně, Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze a Akademie výtvarných umění v Praze.