Článek
Mezi největší lákadla pátého ročníku Dne židovských památek podle pořadatelů patří dvě nově rekonstruované synagogy - Velká synagoga v Plzni a synagoga v Čáslavi.
Nově je letos do projektu zahrnut soubor devíti židovských hřbitovů, které byly v posledních letech knižně zpracovány v edici Paměť židovských náhrobních kamenů. Jedná se o hřbitovy v Nové Cerekvi, Telči, Velkém Pěčíně, Radobylu u Kamýku nad Vltavou, Jindřichově Hradci, Mladé Vožici, Kolodějích nad Lužnicí, Jistebnici a Milevsku.
Podrobnosti k jednotlivým objektům, včetně doprovodného programu jsou k dispozici na webové stránce projektu www.denzidovskychpamatek.cz nebo ve stejnojmenné mobilní aplikaci. Z památek pražského židovského města je součástí projektu pouze Jeruzalémská synagoga, na jejíž ženské galerii jsou k vidění dvě stálé expozice podrobně se zabývající péčí o židovské památky.
Všechny zapojené objekty budou zdarma, nebo za dobrovolné či symbolické vstupné přístupné od 10:00 do 17:00. Pokud celodenní otevření není z různých důvodů možné, bude památka přístupná alespoň v části tohoto času. Většina židovských obcí na území dnešní České republiky zanikla kvůli holokaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno a zbořeno nebo v závěrečných bojích zničeno na 70 synagog.
Dalších 105 synagog bylo zbořeno za komunistického režimu. Teprve po listopadu 1989 se mohlo začít dokumentovat a zachraňovat zbylé památky. Do dnešní doby se tak dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Tyto památky jsou ve vlastnictví některé z deseti židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, ale také ve vlastnictví měst, různých církví i soukromých majitelů. Židovská obec v Praze má ve svém vlastnictví 30 synagog a 175 židovských hřbitovů na území někdejšího Středočeského, Východočeského a Jihočeského kraje. Židovská obec v Praze zpřístupní celkem 55 vybraných hřbitovů a synagog.