Článek
Program na přelomu září a října zakončí festival Paměti národa. Paměť národa je sbírkou vzpomínek pamětníků, kterou Post Bellum spravuje.
Právě zástupci Paměti národa budou už v sobotu 9. července návštěvníkům vyprávět o všesokolských sletech a spartakiádách, které se na stadionu odehrály, ale i o demonstraci vysokoškoláků proti špatným podmínkám na kolejích, kterou v říjnu 1967 brutálně rozehnala Veřejná bezpečnost. Badatelé pohovoří také o období po konci druhé světové války, kdy byl na Strahově internační tábor pro německé obyvatelstvo a vojáky wehrmachtu. Na sobotní vycházku, která začne od 17:00, naváže projekce snímků Agent Vian a Vydírání. Oba filmy se zabývají tématem rekrutování spolupracovníků Státní bezpečnosti za minulého režimu.
Další vycházku, ve středu 13. července, doplní film Hledání linie o vývoji skautingu po roce 1989 a debata s pamětníkem Tomášem Řehákem. Ve středu 27. července pak bude po vycházce promítání dokumentu Dezertér. Jde o příběh sovětského vojáka v Československu, který v roce 1990 dezertoval, skrýval se a nakonec zde získal politický azyl. Středeční historické vycházky začnou v 18:00, sraz účastníků všech prohlídek bude na zastávce Pohořelec. Všechny akce jsou bezplatné, program bude Post Bellum průběžně aktualizovat na webu.
„Na běžně nepřístupné jižní tribuně stadionu bude také několik výstav,“ uvedla za pořadatelskou organizaci Kristýna Bardová. Ještě v těchto dnech lze navštívit expozici Cena svobody představující vzpomínky lidí, kteří v ČR ve 20. století za svobodu bojovali. Od 12. července pak na Strahově začne výstava Odchod 1991.
Ukáže fotografie Jindřicha Štreita a Dany Kyndrové zachycující poslední chvíle sovětských vojáků na území Československa. „Výstava Paměť národa ’68 přiblíží prostřednictvím fotek a příběhů vstup armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968, i události, které invazi předcházely. Poslední bude zářijová výstava Pocta Václavu Havlovi,“ dodala Bardová.