Článek
Celkem letos přihlásilo 52 muzejních institucí svých 79 projektů, nejvíce z nich, 33, bylo přihlášeno v kategorii Muzejní výstava roku 2021. Výsledky 20. ročníku soutěže muzeí pořadatelé vyhlásí 19. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze.
Publikací bylo přihlášeno 29 a na muzejní počin aspirovalo 17 projektů. Ve finále je pět z nich, třeba Muzeum Brněnska soutěží s pátrací hrou V kůži tajného agenta. Ta je od loňského listopadu součástí programové nabídky Vily Löw-Beer v Brně a vychází z detektivního autobiografického románu sira Paula Dukese Tanec s gestapem, který je sbírkovým předmětem muzea. Účastníci hry se ocitnou v kůži bývalého agenta britské tajné služby a postupně vyřeší záhadu zmizení brněnského textilního magnáta Alfreda Löw-Beera z dubna 1939.
Nominovány jsou ještě Galerie moderního umění v Hradci Králové s projektem Sbírka Karla Tutsche, Muzeum Novojičínska s projektem Muzeum nákladních automobilů Tatra, Muzeum města Ústí nad Labem s česko-německým projektem, který mapoval populaci vydry říční v příhraničních částech Saska a Ústeckého kraje, a nově otevřené Muzeum Ostrov lidových krojů, které je největší soukromou sbírkou lidových krojů v České republice.
Kategorie Muzejní výstava roku 2021 má šest nominací, dvě z nich patří institucím, které sídlí v Praze. Národní galerie Praha je ve finále s výstavou o malířce Toyen a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze s výstavou Móda v modré, která ukazovala tradici a současnost používání indiga v japonském a českém textilu. Regionální muzeum v Českém Krumlově má nominaci za výstavu Se lvem za svobodu. Je první rozsáhlou samostatnou výstavu československého pozemního vojska, které vzniklo a působilo ve Velké Británii za druhé světové války.
Galerie Středočeského kraje se dostala do finále díky výstavě o vlivu básníka Charlese Baudelaira na české umění, Východočeské muzeum v Pardubicích za novou expozici představující jeho numismatickou sbírku a Muzeum regionu Valašsko za výstavu Někdo to rád sušené, která zpracovává historii sušení ovoce na Valašsku a okolí.
Soutěž má za cíl upozornit veřejnost na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v muzejnictví při tvorbě výstav a nových stálých expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit kulturního dědictví. Pořádá ji Asociace muzeí a galerií.
Loni se Muzejním počinem roku 2020 stala obnova národní kulturní památky Libušín po požáru a nejlepší muzejní výstavou roku 2020 výstava Písky známé i neznámé aneb Fascinující svět obyčejného písku, kterou uspořádalo Muzeum města Ústí nad Labem.