Článek
Aplikaci připravili studenti ČVUT ve spolupráci s neziskovou organizací Tichý svět. Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková o ní dnes informovala v tiskové zprávě.
Aplikace má několik výukových modulů, z nichž každý čítá deset až 20 lekcí s konkrétní tématy - například počasí, roční období nebo rodina. Uživatelům se postupně zpřístupňují další moduly. Základem lekce je sada krátkých videí, ve kterých lektor ukazuje určité slovo nebo větu s textovým popisem jednotlivých znaků.
Podle Ivany Macnarové z Fakulty informačních technologií ČVUT (FIT) jde o podpůrný nástroj výuky studentů kurzů pořádaných Tichým světem. Jako studijní materiál si mohou aplikaci stáhnout z Google Play a AppStore. Podle Macnarové se jedná i o jejím dalším využití.
Za aplikací stojí absolventi Fakulty informačních technologií Jindřich Žák a Alžběta Gogoláková. Žák svou diplomovou prací navázal na prototyp připravený v bakalářské práci Gogolákové.
„Ačkoliv věřím, že učení s "živým“ lektorem není moc dobře nahraditelné, výhodou aplikace je, že student si v ní může video se znakem nebo větou pouštět opakovaně a může si jej nacvičit v klidu doma před další prezenční lekcí v Tichém světě," podotkl Žák.
Podle Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob je v Česku asi 10 000 neslyšících. Znakový jazyk ke komunikaci používají i někteří nedoslýchaví lidé.