Článek
Výstava začala dnes a až do 5. března si na ni návštěvníci mohou prohlížet díla autorů, jako jsou Albrecht Dürer, Jan Sadeler, Rembrandt van Rijn, Hermína Laukotová nebo Bohuslav Reynek. ČTK o tom informovala mluvčí Národní galerie Praha Eva Sochorová.
Výstava podle ní také seznamuje návštěvníky se specifiky českých Vánoc na ikonických dílech Mikoláše Alše či Josefa Lady. Poslední část expozice je věnována komerčnímu aspektu vánočních svátků, který narůstal v moderní době, sdělila Sochorová.
Události spjaté s Ježíšovým narozením patří k nejhojněji zobrazovaným námětům umění evropského středověku i raného novověku. Hovoří o nich Lukášovo a Matoušovo evangelium, avšak mnohé motivy, s nimiž se lidé setkají na obrazech, vycházejí z nekanonických textů a středověkých legend.
Vánoce byly vždy také oslavou lidské pospolitosti a rodinné soudržnosti. Tento aspekt zesiloval již od 17. století a ještě více se prohloubil v novověku. Se svátky je spjato též mnoho zvyklostí, které se v různých zemích značně odlišují a které také mnohá díla zobrazují.
Renesanční Schwarzenberský palác na Hradčanském náměstí byl dokončen v roce 1567. V následujících dekádách několikrát změnil majitele a na počátku 18. století připadl dědictvím rodu Schwarzenbergů. V letech 1870 až 1874 získal svoji typickou sgrafitovou výzdobu podle návrhu Josefa Schulze.
V roce 1909 byl zpřístupněn veřejnosti jako sídlo dnešního Národního technického muzea, v době druhé světové války v něm bylo wehrmachtem zřízeno vojenské muzeum a po konfiskaci československým státem se stal sídlem Vojenského historického muzea.
Národní galerie Praha získala palác v roce 2002. Dnes je v něm expozice Staří mistři, která představuje výběr nejvýznamnějších mistrovských děl ze Sbírky starého umění od autorů, jako jsou Hans von Aachen, Petr Brandl, Matyáš Bernard Braun, Lucas Cranach, Albrecht Dürer, El Greco, Francisco José Goya, Hans Holbein, Peter Paul Rubens, Bartholomaeus Spranger či Karel Škréta.