Článek
Od konce dubna se podle ní na chráněných lokalitách začínají pohybovat dvě stáda krav, následovat budou čtyři smíšená stáda ovcí a koz. Město se k tradičnímu způsobu údržby vybraných pozemků vrátilo v roce 2000. Zvířata si půjčuje od soukromých zemědělců.
„Koncem tohoto měsíce se začínají znovu vyhánět první stáda dobytka spásat pražské lokality,“ řekla Komrsková.
Podle mluvčího města Víta Hofmana mohou Pražané stáda vidět například v oboře Hvězda, dále budou k vidění také v Prokopském a Šáreckém údolí nebo na sídlišti Kamýk. Obě stáda jalovic začala podle Hofmana vypásat pražské lokality v těchto dnech, pastva ovcí a koz má potom začít během května. Skončit mají na přelomu října a listopadu.
Magistrát si zvířata půjčuje od soukromých zemědělců, kteří také zajišťují jejich pastvu. Za pastvu skotu letos Praha zaplatí necelý milion korun. Cena pastvy ovcí a koz zatím není známa, v loňském roce však vyšla na milion korun.
Ve špatně přístupných oblastech je pastva jedinou možností, jak se o lokality starat. Tento způsob údržby zeleně podle magistrátu vytváří vhodné podmínky pro udržení biodiverzity. Zvířata spásáním trávy narušují trávní drn, a vytvářejí tak plochy bez vegetace, což přispívá k druhové pestrosti. Dostávají tím prostor například konkurenčně slabší druhy rostlin.