Článek
Hudební program 29. září zahájí koncerty Barbory Polákové, Vladimíra Merty a Igora Orozoviče. Festival pořádá organizace Post Bellum, která spravuje sbírku vzpomínek pamětníků Paměť národa a od letošního července na Strahově organizuje různé akce související s historií Československa.
„Vedle programu o době, kdy jsme za svobodu sami bojovali, budou moci návštěvníci na Strahově vidět vraky aut z kyjevské oblasti. Ty ukazují, jak vypadá válka dnes a představí příběhy těch, kterým převrátila život naruby,“ uvedla za organizátory Kristýna Bardová.
Na festivalu nebudou chybět ani programové sekce věnované 20. století, jehož dokumentaci se Paměť národa primárně věnuje. V rámci bohatého programu bude možné diskutovat například s historikem Eduardem Stehlíkem nebo s Václavem Marhoulem po promítání jeho filmu Tobruk. Na večerních koncertech zahrají také Jaroslav Hutka, kapely Circus Brothers, Ty Syčáci a další interpreti. Děti se mohou vydat po stopách prapodivných tvorů Pižďuchů, zahrát si obří piškvorky nebo tvořit ve výtvarném koutku.
Připravena jsou divadelní představení, výstavy, podcast Dobrovský & Šídlo naživo. Strahovským stadionem a jeho historií provede průvodce při komentovaných prohlídkách.Program připomene i 160 let od založení Sokola nebo kontroverzní historii Spartakiád. Aktuálním otázkám se bude věnovat debata s názvem České předsednictví v době krize. Výstava Pocta Václavu Havlovi představí snímky prezidentova dvorního fotografa Oldřicha Škáchy. Podrobný program se nachází na stránkách https://festival.pametnaroda.cz/.
Dokumentaristé z Post Bellum od roku 2001 natáčí a vypráví příběhy 20. století. V archivu Paměť národa zveřejnili už přes 10.000 svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Hledají stále nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci a jak příběhy 20. století vyprávět.