Článek
Dále vystoupí německá violistka Tabea Zimmermannová. Program přinese baladu Šumařovo dítě Leoše Janáčka, symfonickou báseň Život hrdinův Richarda Strausse a violový koncert Der Schwanendreher Paula Hindemitha, pod jehož vedením skladba na Pražském jaru zazněla v roce 1961 zatím poprvé a naposledy.
Díky průkopnickým interpretacím a inovativní dramaturgii patří kolínský Gürzenich-Orchester se svými zhruba 130 členy k předním tělesům v Německu. Provozuje symfonickou i operní hudbu a od otevření Kolínské filharmonie v roce 1986 je jedním ze dvou jejích rezidenčních orchestrů. Každoročně nabízí přibližně pět desítek koncertů, které navštíví více než 100 000 posluchačů.
Kořeny orchestru sahají do středověku k městským kapelám a k prvním stálým souborům působícím při kolínské katedrále. Od roku 1857 orchestr koncertoval v koncertní síni Gürzenich, k jejímuž názvu se hlásí posud. Během své dlouhé historie vždy přitahoval pozornost vůdčích skladatelských a dirigentských osobností. Premiéry svých důležitých děl orchestru v minulosti svěřili například Johannes Brahms, Richard Strauss či Gustav Mahler.
Violistka Zimmermannová, která studovala ve Freiburgu a Salcburku, se představí v Hindemithově Der Schwanendreher, koncertu pro violu a orchestr. Zimmermannová patří k nejrespektovanějším současným umělcům. Držitelka Hudební ceny Ernsta von Siemense, rezidenční sólistka orchestru Concertgebouw a Berlínských filharmoniků v roce 2013 natočila pro Myrios Classics ceněný komplet Hindemithových violových skladeb při příležitosti 50. výročí skladatelova úmrtí.
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu otevřela tradiční Smetanova Má vlast v nastudování West-Eastern Divan Orchestra s dirigentem Thomasem Guggeisem. Guggeis u orchestru na poslední chvíli nahradil dirigenta Daniela Barenboima, který se omluvil ze zdravotních důvodů. Festival potrvá do 3. června.