Článek
Takzvaný testbed pro Průmysl 4.0 dnes slavnostně otevřeli na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v pražských Dejvicích. Vědecký ředitel CIIRC Vladimír Mařík ČTK řekl, že laboratoř už v současnosti využívají desítky firem.
„Testbed je především sada speciálních zařízení, výrobních strojů, robotů, transportních zařízení, které jsou navzájem propojeny komunikačně velmi rychlým 5G spojením. My z nich můžeme sestavovat celé výrobní úseky pro experimentální ověřování vývoje. Můžeme ale třeba jen odebrat tři roboty pro spolupráci týmu robotů nebo týmu robotů s týmem lidí,“ popsal Mařík. Dodal, že odborníci mohou v laboratoři simulovat i ověřit všechny kroky, které se týkají plánování a změn výrobního programu.
Mařík zdůraznil, že některé stroje jsou velmi speciální. „Máme tady jeden z obráběcích strojů, kterých je jen několik kusů v Evropě. Ten se musel objednat podle naší specifikace,“ uvedl ředitel.
Mařík také podotkl, že CIIRC spolupracuje s průmyslem už delší dobu. „Máme převis poptávky zájemců z průmyslu o spolupráci s námi a dodávku různých řešení. Zejména založených na umělé inteligenci a na 5G komunikaci,“ dodal Mařík s tím, že pracoviště se stále rozšiřuje. „Roste zájem ze strany studentů, doktorandů, zaměstnanců. Podařilo se nám získat přes 20 zaměstnanců ze zahraničí,“ konstatoval odborník.
Ke konkrétním přínosům pro firmy řekl, že si mohou nechat poradit od expertů, prohlédnout si prototypová řešení u jiných podobných podniků, řešení převzít nebo si ho nechat dovyvinout podle svých potřeb. Spolupráci podle něj dosud navázalo kolem 60 firem, od start-upů po velké společnosti.
Pražská laboratoř je jádrem Výzkumného a inovačního centra pro pokročilou průmyslovou výrobu RICAIP. Síť propojuje pražské pracoviště, testbed v brněnském výzkumném centru CEITEC při Vysokém učení technickém a obdobnou laboratoř v německém Saarbrückenu, který spravují výzkumné instituty DFKI a ZeMA. Do sítě laboratoří má jít mezi lety 2019 až 2026 téměř 48,5 milionu eur (zhruba 1,2 miliardy korun) z evropských i národních zdrojů. Podle ČVUT byly v posledních dvou letech do pražské laboratoře pořízeny technologie za více než 315 milionů korun.
Průmysl 4.0 je jiný název pro nadcházející epochu čtvrté průmyslové revoluce, v níž velkou část práce převezmou složité stroje schopné samy řídit výrobu na základě vlastního vyhodnocení dat nebo instrukcí zadaných třeba přes internet.