Článek
Romány či povídky se vesměs vztahují k pohnutým českým dějinám 20. století poznamenaným dvěma totalitními režimy. Vyhlášení vítěze se bude konat 23. května v Primátorském salónku Městské knihovny v Praze, uvedli dnes pořadatelé v tiskové zprávě.
Nominaci mají Martina Adlerová s povídkovou knihou Ostrov žen, Alena Ježková s románem Ruce houslisty, který je příběhem česko-německo-židovské rodiny na pozadí událostí dějin 20. století, nebo Petra Klabouchová, jejíž kniha Prameny Vltavy kombinuje kriminální zápletku opět s dávný příběhem vedoucím do doby druhé světové války.
Pětici nominovaných autorek doplňují Michaela Klevisová, jejíž titul Prokletý kraj má stejně jako kniha Prameny Vltavy děj v Pošumaví a kombinuje detektivku s dějinným dramatem, a Alena Mornštajnová se svou knihou Listopád. Mornštajnová už Cenu Česká kniha dostala v roce 2018 za román Hana. Nominované autorky doplňuje prozaický debut redaktora týdeníku Respekt Martina Uhlíře s názvem Sestry, který upomíná na klasické romány 60. let 20. století.
Už popáté v Ceně České knihy vybírají nejlepší českou prozaickou novinku roku středoškolští studenti. Studentská porota se stala rozlišovacím znakem ocenění proti dalším literárním cenám v ČR. V letošním roce je porota České knihy složena ze studentů gymnázií z Prahy, Českých Budějovic a Olomouce.
Jedním z cílů České knihy je i propagace domácí beletrie v zahraničí. Do dnešního dne se zásluhou projektu podařilo uskutečnit 15 překladů do polštiny, bulharštiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny. Šíření vítězných titulů do světa napomáhá institut „světových pozorovatelů“ vyhrazený zahraničním nakladatelům se zájmem o překlady současných českých autorů. Pozorovatelský status při Ceně Česká kniha má takřka 30 nakladatelství z deseti zemí.