Hlavní obsah

Na Brumlovce vznikl největší zábavní park s virtuální realitou v ČR

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Park Avatar na 500 metrech čtverečních nabízí například simulovaný pád z mrakodrapu, jízdu na horské dráze nebo účast na obraně středověkého hradu. Uvedli to dnes autoři projektu.

Článek

„Jde o největší herní park s jedinečnými atrakcemi, které u nás ve virtuálním světě nejsou nikde jinde k vyzkoušení. VR Park Avatar nejvíce vystihují slova jako adrenalin či extrémní zážitek. Samozřejmostí je špičkové vybavení a profesionální tým promotérů, průvodců,“ uvedl autor projektu Dan Broulík.

Broulík stál před pěti lety u zrodu komerčních heren s virtuální realitou v Česku. První otevřel v prostorách v Praze 9, druhou těsně před začátkem covidové pandemie na začátku roku 2020 v Aquaparku v Čestlicích.

Park na Brumlovce je rozdělen do několika zón. V té trenažérové si mohou zájemci projet například část Tour de France nebo se proletět při západu slunce v letadle nad Prahou nebo nad brazilským Rio de Janeirem. Hlavním tahákem adrenalinové zóny je skok z mrakodrapu do molitanové jámy. Následuje singleplayer zóna pro jednoho hráče a multiplayer zóna, kde může najednou hrát až šest lidí. Celý park je přístupný pro všechny věkové kategorie včetně dětí.

Lidé z Avatar parku rovněž navázali kontakty s některými pražskými domovy dětí a mládeže a provozují zájmové kroužky, kde si společně hrají ve světě virtuální reality. „Je to mix zábavy a poučení. Propojili jsme se s odborníky z Karlovy Univerzity, protože nechceme, aby si děti jen hrály, ale aby zde byl silný edukativní prvek. Děti se touto formou mohou učit zeměpis, biologii, různé sporty. Snažíme se jednat s ministerstvem školství,“ dodal Broulík.

Virtuální realita pronikla do zábavního sektoru v 80. letech minulého století, kdy se na toto téma zaměřil Hollywood a herní firmy jako SEGA a Nintendo. Technologie ale tehdy ještě nebyla dost dobrá na to, aby se virtuální realita stala pojmem pro veřejnost.

V České republice přišel větší rozvoj v roce 2016, kdy na trh s virtuální realitou vstoupily se svými zařízeními firmy HTC Vive, Oculus a Playstation. V říjnu 2016 otevřel firma Avatar Media první veřejnou VR hernu v České republice a od té doby se trh s VR hernami výrazně proměnil. Kolem roku 2019 bylo v České republice přes 40 heren s virtuální realitou, z toho téměř čtvrtina v Praze. Velká část heren se pak ale kvůli koronaviru uzavřela.

Doporučované