Hlavní obsah

Matějská pouť na Výstavišti nabídne do poloviny dubna přes stovku atrakcí

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Na pražském Výstavišti začne v sobotu 24. února tradiční Matějská pouť, jejíž historie se začala psát před více než 400 lety.

Článek

Lidé mohou navštívit zhruba stovku domácích i zahraničních atrakcí, cena za nejdražší bude okolo 200 korun, stejně jako loni. Hlavní vstup bude z ulice U Výstaviště. Pouť potrvá do 14. dubna. Novinářům to dnes řekli pořadatelé. Dětský den pro hendikepované děti se uskuteční v pondělí 18. března.

V pracovní dny bude pouť otevřená od úterý do pátku od 12:00 do 21:00 a o víkendech a Velikonočním pondělí od 10:00 do 22:00. Ve všední dny bude vstup zdarma, o víkendu a svátcích za 30 korun.

Podrobněji o Matějské pouti 2024

Lidé mohou navštívit přes 100 atrakcí, a to jako každý rok české nebo nizozemské. „Atrakce jsou stejné jako v loňském roce, například adrenalinové atrakce z Holandska jako je Airborne nebo SuperMouse a z České republiky klasické atrakce jako autodrom, labutě, strašidelný zámek a nebo střelnice,“ uvedla mluvčí poutě Eva Kočková. Atrakce a stánky v areálu již stojí. „Z občerstvení se lidé mohou těšit na tradiční perníkové srdce, cukrovou vatu, churros nebo klasické občerstvení jako klobásy, párky a langoše,“ dodala Kočková.

Vstupenky si mohou zájemci koupit v pokladnách u každého vstupu, tedy u hlavního vstupu z ulice U Výstaviště, dále z ulice Za Elektrárnou a z parku Stromovka. Zakoupit si mohou lidé vstupenky také online přes Ticketportal.

Pro hendikepované děti nebo děti z dětských a azylových domovů se chystá tradiční dětský den, který se bude konat 18. března. U sebe budou muset mít mimo jiné průkazy ZTP a ZTP/P, potvrzení zařízení, odkud jsou, či kontakt na zodpovědnou osobu. Atrakce budou mít od 11:00 do 14:00 zdarma. Na Křižíkově fontáně se poté uskuteční koncert.

V areálu Výstaviště je pro Pražany zároveň otevřená výstava aut a techniky Jamese Bonda s názvem Bond in motion, která potrvá do konce března. Pořadatelé poutě a výstavy se podle Kočkové dohodli, že když si lidé zakoupí vstupenku na Matějskou pouť, po předložení získají 20 procent slevu na vstup na výstavu.

Tradice Matějské pouti se podle Národní knihovny datuje od roku 1595. Původní poutě byly v okolí kostelíka u Hanspaulky, ale prostranství bylo malé. Stánky a kolotoče se posouvaly až k nynějšímu Vítěznému náměstí do míst, kde jsou dnes vysoké školy, a pak až k nynější stanici metra Hradčanská. Matějská se pak konala v různých pražských lokalitách a od roku 1963 zakotvila v areálu Výstaviště, tehdy nazývaném Park kultury a oddechu Julia Fučíka.

Doporučované