Článek
Kačo pochází z 12 dětí, k hudbě ho v pěti letech přivedl jeho otec. V rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu, Kačo vzpomínal na „rozladěné, staré, polorozbité pianino“, které měli doma. „Můj cíl je, aby za nějakou dobu označení romský nebo český klavírista zmizelo, aby zůstal jen klavírista,“ prohlásil umělec. Po absolvování slavné školy soudobé hudby Berklee College of Music v Bostonu se usadil v Los Angeles.
Na galakoncertu 4. června v Divadle Archa vystoupila skupina Le Čhavendar či tanečníci z Ballet Lucia Guarnido Studia, součásti jediného ukrajinského profesionálního romského divadelního souboru Teatr Romans, jehož někteří členové před válkou na Ukrajině uprchli do Polska.
V kulturním prostoru Gauč na Výstavišti se 6. července uskutečnil Benefiční koncert pro Ukrajinu. Výtěžek koncertu, na němž se představili Bengas, Gipsy Brothers, Terne čhave, Amenca, Ondrej Gizman s Ondrejem Ferkem a další podpoří práci romských neziskových organizací na Ukrajině.
„Festival Khamoro se konal po přestávce způsobené pandemií covidu-19 a souvisejícími vládními opatřeními. Podtitulem letošních festivalových akcí tak bylo Pojďme se potkat,“ uvedla ředitelka pořádající organizace Slovo 21 Jelena Silajdžicová.
Světový romský festival Khamoro od 29. května 2022 nabídl koncerty, výstavy a divadelní představení. Letos se představily mimo jiné kapely Imperio a Connection z Česka, izraelský kvartet Mediterranean Gypsy Swing Experience či dechové uskupení The Elvis Ajdinovic Orkestar.Khamoro (Slunce) je podle pořadatelů největším festivalem profesionálních romských hudebníků na světě. Praha ho hostí od roku 1999. V posledních letech akci ročně navštíví zhruba 10.000 lidí.