Článek
Pořadatelé ocenění, které už 18 let udílejí za nejlepší novostavbu v historickém prostředí, je vybrali ze sedmi finalistů. Ceny se dnes vyhlašovaly v Praze.
Jihočeská vědecká knihovna, která je krajskou knihovnou, otevřela loni přístavbu a zázemí pro více než 100.000 knih, kterou navrhli Ladislav Kuba a Tomáš Pilař z Ateliéru Kuba & Pilař architekti. Přístavba je nízká jednopodlažní budova, jejíž prosklené stěny ze všech stran částečně zakrývají jen lamely, jednoduchý interiér tvoří převážně pohledový beton. Je spojená s původní budovou knihovny a s chodníkem ji spojuje široká lehce nakloněná rampa. Celá přístavba je bezbariérová.
Kubu s Pilařem v minulosti už dvakrát Klub Za starou Prahu nominoval na cenu, která podle jeho členů nenarušuje historické prostředí, vyniká hodnotnou architekturou a kultivuje své okolí. V letošním ročníku zvítězili a o cenu se dělí s ateliérem hipposdesign, který tvoří Radim Babák a Ondřej Tobola. Ti cenu dostali za novou expozici Muzea horolezectví v areálu Muzea Českého ráje v Turnově.
Expozice tvoří analogii procházky horskou krajinou. Je vyrobena z březové a dubové překližky kotvené do nosných dřevěných profilů. Atypický vložený mobiliář v bílé barvě připomíná ostré skály. Muzeum horolezectví seznamuje návštěvníka s vývojem a důležitými milníky, obsahuje interaktivní prvky a ukazuje mnoho fotografií a originálních pomůcek, které byly doposud jen pokladem jejich zhotovitelů, samotných horolezců.
Z třetího nadzemního podlaží budovy je možné po vnější lávce projít do další části areálu muzea, které je ze 70. let. Novou podobu dostal i parter, je větší, architekti ho zbavili různých dostaveb a osadili stromy. Součástí parteru, který se využívá pro pořádání kulturních akcí, je nové stupňovité schodiště sloužící jako místo setkávání nebo hlediště. Expozice připomínající historii i současnost českého horolezectví získala cenu Muzejní počin roku 2019 v rámci soutěže Gloria musaealis.
Mezi nominacemi na Cenu Klubu Za starou Prahu byly ještě altán městské knihovny ve Vamberku, který navrhl Martin Kožnar, polyfunkční dům v Pelhřimově od ateliéru Karla Kupce nebo komunitní centrum v Mnichově Hradišti od ateliéru Projektil. Mezi sedmi finalisty byly dvě stavby v Praze - Projektil pracoval i na dostavbě skautské klubovny Pastouška na Zbraslavi a ateliér Znamení čtyř je autorem bytového domu v Sámově ulici ve Vršovicích.
Klub Za starou Prahu je nepolitickým občanským sdružením, které se věnuje ochraně památek v Praze. Klub sleduje proměny města, vyjadřuje se k jednotlivým přestavbám či novostavbám v metropoli.