Článek
Takzvaná konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze, v tomto případě planety, přiblíží z pozice pozorovatele. Poměrně vzácný jev bude nejlépe viditelný ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března krátce po setmění, uvedlo dnes Planetárium Praha v tiskové zprávě. V těchto dnech budou moct Štefánikovu hvězdárnu a Hvězdárnu Ďáblice navštívit zájemci mezi 18:00 a 19:00.
Venuše a Jupiter jsou podle planetária nejjasnějšími planetami, jejichž konjunkci mohou lidé sledovat asi jednou nebo dvakrát ročně. Nejvíce se k sobě přiblíží v ranních hodinách 2. března, a to přibližně o půl stupně, což zhruba odpovídá velikosti Měsíce v úplňku, uvedli odborníci.
Během února bude Venuše zvyšovat svůj jas a stoupat nad jihozápadním obzorem. Planetárium naopak sdělilo, že vhodné podmínky pro sledování Jupitera končí, jelikož planeta klesá k obzoru a snižuje svou jasnost. Na obloze se k sobě budou přibližovat už koncem února, kdy se podle Fyzikálního ústavu v Opavě setkají v takzvané trojité konjunkci spolu s Měsícem. Tento jev bude nejlépe pozorovatelný za soumraku ve středu 22. února.
V minulosti přikládali lidé blízkému setkání planet velký význam. Nejznámějším příkladem je vzácná trojnásobná konjunkce planet Jupitera a Saturna z roku sedm před naším letopočtem, která někdy bývá spojována s Betlémskou hvězdou. Velmi blízké setkání Venuše a Jupiteru nastalo 17. června roku dva před naším letopočtem, kdy planety nebylo možné rozlišit pouhým okem, a tak na pohled splynuly v jednu výraznou „hvězdu“.