Článek
Festival Světový týden kreativity ve vzdělávání přiblíží principy kreativního vzdělávání a ukáže potřebnost kreativního myšlení v dnešní době. Zájemci z řad žáků, studentů, pedagogů i veřejnosti se mohou těšit na diskuse i praktické workshopy, které ukážou, jak může kreativní vzdělávání měnit školství. Akce, kterou pořádá uMĚNÍM - Platforma pro kreativní učení a Pražský inovační institut spolu s dalšími organizacemi, se bude konat v Praze od 15. do 21. dubna. Novinářům to dnes sdělili zástupci Prahy a pražských organizací.
„Žijeme ve světě definovaném změnou a její rychlostí. Ve výchově a vzdělávání proto nelze spoléhat na opakování naučených vzorců, ale na to, že unikátní výzvy vyžadují unikátní řešení,“ uvedl ředitel Pražského inovačního institutu Bohumil Kartous.
Program pražského festivalu letos cílí podle jeho organizátorů zvláště na učitele. Ti se dozví mimo jiné jak rozvíjet tvořivost, jaké jsou trendy moderního vzdělávání a jak kreativní myšlení zapojit do výuky.
Na rozvoj kompetencí potřebných pro život a pro rozvoj potenciálu žáků a studentů cílí také Strategie 2030+. Dokument už dříve vypracovalo ministerstvo školství a schválila ho předchozí vláda. Cíli jsou především snížení nerovností a rozvoj takzvaných klíčových kompetencí. Za klíčové kompetence označují odborníci obecně souhrn vědomostí, dovedností a schopností, které jsou důležité pro uplatnění člověka ve společnosti.
Pražský inovační institut založilo formou zapsaného ústavu hlavní město v lednu 2020. Institut se zaměřuje mimo jiné na podporu rozvoje vzdělávání a podnikání v metropoli. Pořádá i jednání Pražské inovační rady a spravuje Podnikatelské a inovační centrum.