Článek
Lidé budou moct navštívit objekty významných českých architektů, například Josefa Fuchse, Oldřicha Tyla, Josefa Fanty či Karla Hubáčka. Současně nabídne festival od 13. května doprovodný program v podobě přednášek, debat a procházek po Praze. Prvních devět ročníků festivalu otevřelo přes 620 budov a prostorů, které navštívilo téměř 500 000 lidí. Pořadatelé to dnes uvedli v tiskové zprávě. Vstup do budov je každoročně zdarma.
Letos se festival také zaměří na téma proměn města, architektury a veřejného prostoru v posledních deseti letech i přístupnosti a otevřenosti města všem skupinám obyvatel. Cílem festivalu je podle organizátorů popularizace architektury, aktivizace místních komunit či posilování aktivního zájmu obyvatel o místo, kde žijí.
Loňský ročník festivalu, kdy se otevřelo 107 objektů, navštívilo přes 83.000 zájemců a mezi nejnavštěvovanější objekty se zařadily například Nová scéna Národního divadla či funkcionalistická budova Terminálu 4 pražského letiště.
Festival připomene několik českých architektů. Od narození Josefa Fuchse letos uplyne 130 let, ve 20. letech minulého století spolu s Oldřichem Tylem navrhl funkcionalistický Veletržní palác, kde nyní sídlí Národní galerie. Navrhl také svou funkcionalistickou vilu v Libni.
Akce připomene i architekta Karla Hubáčka, autora hotelu a televizního vysílače na Ještědu, který se narodil před 100 lety. V Praze navrhl například Vodárenskou vyrovnávací věž v Děvíně či Meteorologickou věž v Libuši.
„K myšlence uspořádat festival Open House v Praze jsem se rozhodla na začátku roku 2013, krátce poté, co jsem objevila jeho londýnskou předlohu, jejíž rozměr s více jak 800 otevřenými budovami byl fascinující. Jednoduchý koncept s desítkami měst v mezinárodní síti Open House Worldwide, v nichž festivaly probíhaly, vyzýval k následování,“ uvedla zakladatelka festivalu Andrea Šenkyříková.
Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají ve více než 50 městech.