Článek
Festival tradičně představuje nejaktuálnější snímky z německé, rakouské a švýcarské produkce.
Festivalový program zahrnuje tři desítky filmů ve čtyřech tematických sekcích. Úvod přehlídky bude patřit dramatu Střela zblízka, který je inspirovaný životem posledního vězně popraveného v bývalé NDR. V retrospektivě se budou věnovat německému divadelnímu a filmovému režiséru Raineru Werneru Fassbinderovi. ČTK o tom dnes informovali pořadatelé.
Festival se uskuteční v pražských kinech Lucerna, Atlas a Ponrepo, poté se přesune do Brna a poprvé i do Olomouce. V Brně se budou filmy promítat od 2. do 6. listopadu v kině Art a v Olomouci od 1. do 11. listopadu v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea. Letos mohou návštěvníci poprvé využít i cenově výhodné festivalové permanentky, uvedli pořadatelé. Součástí festivalu jsou podle nich opět školní projekce a všechny filmy jsou s českými a ve většině případů i s anglickými titulky.
Letošní 16. ročník festivalu spolu s pražským kinem Ponrepo vzdá hold německému režiséru Fassbinderovi (1945 až 1982), který patřil k největším uměleckým talentům a zároveň provokatérům své doby, a to ve volbě témat i použitých prostředků. Přecházel od divadla k filmu, od psaní k hraní, režírování i produkci. Za 15 let své kariéry napsal 11 divadelních her a natočil 40 dlouhometrážních filmů. Přehlídka uvede jeho zrestaurované drama Berlín, Alexandrovo náměstí z roku 1980 nebo Manželství Marie Braunové z roku 1979.
Vedle toho se diváci mohou podle pořadatelů těšit například na velkofilm rakouské režisérky Marie Kreutzerové Korzet, ve kterém vrací na plátna kin mýtus císařovny Sissi, toužící po svobodě a emancipaci. Film Jízda na hraně režiséra Andrease Schmieda nahlédne do života legendárního rakouského lyžaře Franze Klammera. Příznivcům sci-fi je určen snímek Leni Lauritschové Rubikon, který líčí boj o přežití lidstva na vesmírné stanici.
Vedle toho festival opět nabídne dokumenty. Ještě před oficiálním vstupem do kin promítne snímek „Můj otec, kníže“ o vztahu Karla Schwarzenberga a jeho dcery Lily. Diváci mohou zhlédnout i dokumentární film Girl Gang o životě influencerky, která zaprodává své dětství a dospívání sociálním sítím, či dokumentární road movie Práce na černo, zachycující nelegální pracovníky ve Švýcarsku a úředníky, kteří je mají vypátrat.
Přehlídku německy mluvených filmů od roku 2006 každoročně pořádá pražský Goethův institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a švýcarské velvyslanectví. Program je k dispozici na www.dasfilmfest.cz.