Článek
Zařízení bude mít na starost Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), které je příspěvkovou organizací hlavního města. „Budeme na ní (na lodi Janus) provozovat nízkoprahové denní centrum, což je jedna z klíčových služeb pro lidi bez domova v Praze. Těchto služeb je stále málo a potřebují kapacitně posílit. Proto je zahájení fungování lodi Janus jedna z našich priorit,“ uvedl ředitel CSSP Martin Šimáček.
Provoz denního centra na lodi Janus měl být podle dřívějších vyjádření zástupců pražského magistrátu zahájen v roce 2021. Zdržení podle Šimáčka způsobilo především to, že ukotvení lodi bylo technicky náročnější, než se předpokládalo.
Nízkoprahová denní centra jsou určená zvláště lidem bez domova a osobám v nepříznivé finanční a sociální situaci. Zařízení jsou otevřená v denních hodinách a nabízí obvykle možnost osobní hygieny, ošacení a stravu. V Praze tato zařízení nyní provozují například Armáda spásy, Arcidiecézní charita Praha nebo Naděje. K největším denním centrům v metropoli patří středisko U Bulhara v centru Prahy, které podle informací na webu organizace Naděje má denní kapacitu 350 osob, a Centrum sociálních služeb Bohuslava Bureše, které v Praze 7 zřizuje Armáda spásy.
Noclehárna na lodi Hermes funguje od začátku února roku 2007. Nynější kapacita lodi umožňuje přenocování až 180 lidem bez domova. Loď Hermes byla postavena v roce 1962 jako plavidlo určené pro přepravu zboží. Na konci roku 2006 nechal pražský magistrát loď Hermes přestavět na ubytovací zařízení s cílem, že se plavidlo bude využívat jako noclehárna pro osoby bez přístřeší.