Článek
Podle ředitele IKEM Michala Stiborka je důvodem loňského rekordu mimo jiné to, že IKEM i přes epidemii covidu-19 nemusel nijak dramaticky omezovat transplantační péči. Pomohla také spolupráce nemocnic, od kterých institut zemřelé dárce získává. V roce 2020, který byl poznamenán epidemií covidu, se v IKEM uskutečnilo 495 transplantací.
Lékaři v IKEM loni transplantovali 306 ledvin, 143 jater, 41 srdcí, 39 slinivek, deset Langerhansových ostrůvků a tři tenká střeva. Celkem se v celé ČR loni transplantovalo 809 orgánů, což je meziročně o 44 více. V IKEM tak udělali asi 66 procent ze všech transplantací v Česku.
„I když se naši zdravotníci také starali o stovky covid pozitivních pacientů, nemusel IKEM dramaticky omezovat transplantační péči, spíše naopak,“ řekl Stiborek. Podle přednosty kliniky transplantační chirurgie Jiřího Froňka pomohlo také používání takzvané přístrojové perfuze ledvin a jater. Jedná se o metodu, která dokáže výrazně zlepšit kvalitu orgánů určených k transplantaci. Vliv na rekordní počet měly také převozy zemřelých dárců z původních nemocnic, kde zemřeli, do IKEM. „Ulevili jsme tak jednotkám intenzivní péče v nemocnicích zahlcených epidemií,“ uvedl Froněk. Chirurgům IKEM to také umožnilo transplantovat více orgánů s dobrými výsledky.
Chirurgové IKEM mohli loni odebírat orgány od 169 zemřelých dárců, což je také dosud nejvyšší počet. V roce 2019, který nebyl poznamenán epidemií covidu, jich měli 155.