Článek
Výpravný životopisný snímek o osudech českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka tak bude mít šanci zabojovat o hlavní cenu festivalu Zlatou mušli. Tu v minulosti získali například i několikanásobní držitelé Oscara Francis Ford Coppola či Elia Kazan.
Podle tvůrců snímku je již samotné zařazení domácího snímku do hlavní soutěže na filmovém festivalu kategorie A oceněním. Naposledy se něco podobného podařilo filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, který byl do hlavní soutěže přijat v roce 2019 v italských Benátkách.
Il Boemo je s rozpočtem 120 milionů korun jedním z nejnákladnějších domácích filmů. Za vysokým rozpočtem filmu stojí především záměr tvůrců přenést na plátna kin co nejpřesněji atmosféru druhé poloviny 18. století, kdy Josef Mysliveček svým uměním okouzlil italské operní publikum. Výpravnost snímku podtrhuje i spolupráce s předními současnými operními hvězdami v čele se sopranistkou Simonou Šaturovou a francouzským kontratenorem Philippem Jarousskym. Hudba k filmu vznikla za doprovodu pražského barokního orchestru Collegium 1704 a pod vedením dirigenta Václava Lukse.
„Pro mě osobně je již samotné přijetí do hlavní soutěže na takto prestižním festivalu obrovská čest. Pevně ale doufám, že se náš film bude líbit nejen porotě v San Sebastianu, ale také všem filmovým divákům,“ řekl k informaci o cestě snímku Il Boemo do baskického San Sebastianu režisér a autor scénáře Petr Václav. Sám již získal v minulosti na filmových festivalech několik ocenění za své snímky.
Hlavní roli Václav svěřil Vojtěchu Dykovi. „Hrát Josefa Myslivečka pro mě byla výzva a motivace jako pro herce i pro muzikanta. Jsem samozřejmě napjatý, jak jeho příběh přijme publikum u nás i v Evropě. Protože to si Mysliveček zaslouží - abychom znali jeho příběh,“ míní Dyk.
Film se natáčel v italských i českých lokacích, a to v Benátkách, Římě, Janově, Neapoli, na Sicílii, v pražském Stavovském divadle, v brněnském Mahenově divadle, v klášterech v Plasích a Doksanech a na zámcích Jaroměřice nad Rokytnou a Bučovice. Film vznikl v česko-italsko-slovenské koprodukci. Státní fond kinematografie ho podpořil částkou 23,7 milionu korun a snímek má i další podporu z veřejných zdrojů.
Do kin v České republice bude snímek Il Boemo slavnostně uveden letos 20. října a od 21. října bude v barokním Clam-Gallasově paláci na Mariánském náměstí v Praze zpřístupněná také výstava Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781), která návštěvníky seznámí se skladatelovým životním příběhem a tvorbou. Součástí výstavy budou i vybrané kostýmy z filmu Il Boemo a projekce Myslivečkových árií, které štáb natáčel v plných délkách a které se ve filmu ale z větší části neobjeví.