Článek
Třetina obyvatel hlavního města má kvůli tomu dokonce obavy se do provozu vůbec vydat. Za rizikovou považují lidé zejména jízdu na kole ve městě. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cyclomedia, která se zabývá digitální vizualizací veřejného prostoru.
Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 3890 respondentů z 16 měst Evropy, z toho 300 obyvatel Prahy, tak doprava v české metropoli často budí strach. Třetina pražských respondentů uvedla, že má na silnících obavy z nehody. Hůř je na tom při porovnání evropských metropolí pouze Řím (37 procent) a Bratislava (35 procent). K tomu přispívají i zkušenosti s nehodami, když více než 27 procent obyvatel Prahy v průzkumu uvedlo, že bylo účastníkem dvou a více nehod. Nelichotivou první příčku pak obsadila Praha v otázce rizikových křižovatek. Více než dvě třetiny Pražanů kvůli tomu při cestách raději volí zajížďku, aby se nebezpečným křižovatkám vyhnulo. Dobře nevychází české hlavní město ani v žebříčku spokojenosti s množstvím parkovacích míst. S kapacitami pro parkování je podle průzkumu spokojeno jen 17 procent Pražanů, což město v rámci Evropy řadí opět jen před Řím a Bratislavu.
Praha patří k nejhorším i při vnímání podmínek pro cyklisty. Přes 88 procent Pražanů se podle průzkumu cítí bezpečněji v autě než na kole. Například 78 procent pražských respondentů v této souvislosti uvedlo, že se vyhýbá cestování na kole ve tmě. Problematický vztah mezi českými cyklisty a řidiči ovšem potvrzuje i celorepublikový průzkum společností Kantar, podle něhož se na silnicích cítí bezpečně pouze třetina cyklistů.
„Městská cyklistika má svoje specifika. Lidé jsou často nervózní, cítí se ohrožení, domnívají se, že je ostatní zdržují a nerespektují. Důležitá je ohleduplnost, a to víc než kde jinde,“ podotkla Michaela Kreuzigerová, zakladatelka projektu Dám respekt, který se dlouhodobě zaměřuje na zlepšení vztahů mezi řidiči a cyklisty.