Hlavní obsah

Vědci ze ZČU vytvořili technologii pro zpracování starých katastrálních map

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Odborníci z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni vytvořili ve spolupráci s firmou Gepro technologii a softwarové nástroje pro zpracování a souvislé zobrazení starých katastrálních map.

Článek

Mapy z let 1826 až 1843 si budou moci v budoucnu prohlédnout zájemci na webovém mapovém portálu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Originální mapy stabilního katastru jsou podle ní unikátní sadou rukopisných map velkých měřítek 1:2880. Po dokončení se litograficky reprodukovaly. První z tiskových kopií byla uložena ve Vídni jako císařský povinný otisk. Ostatní kopie se používaly k běžné práci. Jednotně je v nich na 49.967 mapových listech zmapováno 12.696 katastrálních území. Celková rozloha zmapovaného území, která činí 7,932.800 hektarů, byla pokryta 15,359.513 parcelami, uvedla mluvčí univerzity Šárka Stará.

„Náš program je vytvořen tak, aby samostatně rozpoznal okraje jednotlivých mapových listů, jejich nomenklaturu a průběh zobrazených katastrálních hranic. Na jednotlivých mapových listech byl také automaticky vytvořen rejstřík zeměpisných vlastních jmen. Všechna toponyma jsou zároveň souhrnně uložena pro kompletní mapovou sadu,“ uvedl Pavel Král z katedry informatiky a výpočetní techniky. Na projektu spolupracoval s odborníky zabývajícími se zpracováním přirozeného jazyka. Rozpoznání potřebných informací s přesností až 90 procent tak zásadně ovlivnilo automatizovaný proces lokalizace mapových listů do souřadnicových systémů stabilního katastru.

„Zájemci si mapy budou moci prohlédnout v souvislém zobrazení, budou moci využívat zoom nebo si například souběžně zobrazit mapu zachycující aktuální stav a s jejím využitím se orientovat v daném území,“ uvedl vedoucí projektu Václav Čada z katedry geomatiky.

Originální mapy stabilního katastru jsou zdrojem informací o pozemkové držbě, o využití území a způsobu obhospodařování i důležitým podkladem pro územní plánování, sdělila Stará. Vedle protierozních opatření je možné získat z nich přehled o způsobu zadržování vody v území, o optimální komunikační síti, o charakteru sídel, ale i o dalších hospodářských zařízeních, jako jsou mlýny, hamry, prádelny či pily využívající energii z vodních toků. Jsou v nich zaznamenána důlní díla a lomy, včetně vazeb na rozvíjející se infrastrukturu železniční dopravy.

„Mapování rakouské monarchie pro založení stabilního katastru byl naprosto unikátní projekt založený na vědeckých základech a organizačních dovednostech státní správy, který byl jednotně metodicky vedený z úrovně dvorské kanceláře až na úroveň jednotlivých berních okresů. Dodnes tento projekt nebyl překonán. Vznikl díky němu jednotný systém pozemkové evidence pro vyměření spravedlivé pozemkové daně. Dodnes má více než 75 procent současných katastrálních map svůj původ v mapovém operátu stabilního katastru v sáhovém měřítku,“ dodal Čada.

Související témata:

Doporučované