Článek
„Třicet snímků diváci uvidí v prostorách centra kulturních a sociálních projektů Moving Station, v městské knihovně a na fakultě designu a umění,“ řekl dramaturg festivalu Ondřej Helar.
Stav lidských práv ve světě se podle organizátorů stále zhoršuje. „Eskalace válečného konfliktu na Ukrajině, stále trvající autoritářský režim v Bělorusku, znovunastolená vojenská diktatura v Barmě, tlak a kriminalizace ruské opozice, ale i ohrožení nezávislého soudnictví v Polsku,“ řekl ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Podle něj to Jeden svět nemůže přehlížet, zvláště ne v roce, kdy organizace Člověk v tísni, která ho pořádá, slaví 30. výročí. Tématem letošního ročníku jsou Cesty svobody. „Napříč programem najdete příběhy lidí, kteří za svobodu a demokracii neúnavně bojují a dokazují, že aktivní odpor vůči bezpráví má smysl a nikdy nezmizí, ať se děje cokoliv,“ dodal.
Měsíc před začátkem festivalu oblékli bílé šály plzeňští andělé na plzeňské katedrále svatého Bartoloměje. Podle organizátorů si přejí splnění přání těch, kteří jsou utlačovaní, nemají rovná práva, vhodné pracovní podmínky nebo žijí v oblastech válečného konfliktu. „Každý den k nim přijdou desítky lidí a něco si přejí. Pro spoustu z nich je největším přáním právě svoboda a dodržování lidských práv. O to aktuálnější jsou teď v souvislosti s děním na Ukrajině,“ řekla koordinátorka Adéla Lachoutová.
Festival se 20. března propojí se světovým hnutím Trash Hero a spolu uklidí železniční stanici Jižní Předměstí v okolí centra Moving Station. Akce začne v 15:00 a po úklidu bude od 18:00 pokračovat projekcí filmu Na sever od slunce v Univerzitní kavárně Družba a následně diskusí se členy hnutí Trash Hero.
Zahájení festivalu bude 22. března v 17:30 s řadou hostů a filmem Platón z Belfastu o filozofické výchově chlapců v Belfastu. Jeden svět se odehraje 21. března až 3. dubna ve 25 městech ČR. Vybrané filmy budou po skončení festivalu dostupné ke zhlédnutí na platformě.