Článek
Na rozdíl od loňska, kdy na festival mohlo přijet jen 35 výrobců, se jich na letošním 15. ročníku představí 60. Proti loňsku, kdy byl omezen počet návštěvníků a kvůli opatřením proti pandemii platili lidé symbolické vstupné, je letošní akce bez omezení počtu a zdarma.
„Bude se konat v Pivovarském dvoře, přilehlé selské návsi a na spodním velkém parkovišti a na zahradě,“ uvedl Petr Míč z marketingu pivovaru Purkmistr - Pivovarský dvůr. Jedná se o jednu ze tří akcí podporovaných Českomoravským svazem minipivovarů. „Počet minipivovarů v ČR trvale roste. Teď je jich asi 500 a o jejich produkty je mimořádný zájem,“ řekl Míč.
Zhruba polovina nejmenších českých pivních producentů bude nabízet ležák, který je stále mezi konzumenty nejoblíbenější. Stejný podíl budou mít ale i svrchně kvašená piva typu IPA a ALE. Třetina výrobců bude čepovat i takzvané kyseláče, nízkostupňová letní piva ochucená sezonním ovocem, které jsou velmi oblíbené mezi mladými. „Záměrem festivalu je, seznámit návštěvníky s produkty, které nejsou běžně na trhu k dostání, a ukázat jim aktuálně vyhledávané pivní styly,“ uvedl Míč. Svá piva nabídnou i pivovary ze Švýcarska, Kypru a Slovenska.
Podle Míče musely letos všechny minipivovary kvůli nárůstu cen energií a surovin zdražovat. „Cenový strop jsme nedávali, dali jsme jen doporučení 50 korun za půllitr. Ale silnější speciály budou dražší,“ řekl.
Šedesátka minipivovarů, které přijedou s vlastními stánky nebo výčepními vozíky, bude maximum, které jsou schopni organizátoři v areálu umístit. Osm výrobců museli odmítnout. Platby vystavujících jsou podle Míče symbolické.
Počtem minipivovarů byl letos podle Míče asi o čtyři výrobce větší festival na Pražském hradě v červnu. „Ale tam mohly mít pivovary jen dvě piva, u nás budou mít v průměru kolem šesti kohoutů na výrobce,“ řekl.
Festival začne v pátek 16. září od 17:00 a bude pokračovat následující den od 13:00. Doplní ho hudební produkce a soutěže.