Hlavní obsah

V Plzeňském kraji většinou 1. ledna ohňostroje budou, někde je nahradí projekce

Ilustrační foto.

Novoroční ohňostroj, který patří v řadě větších i menších měst v Plzeňském kraji k tradicím, letos radnice většinou uspořádají.

Článek

Loni platil kvůli pandemii koronaviru nouzový stav a zákaz shromažďování a ohňostroje se proto většinou rušily. Letos si to chtějí města vynahradit, občany a diváky podvečerní světelné podívané ale prosí o dodržování bezpečných rozestupů a pandemických opatření.

„Aby se nescházelo hodně lidí na jednom místě, šestitisícové Dobřany na Plzeňsku například už podruhé odpálí svůj novoroční ohňostroj z pěti různých míst najednou,“ řekl starosta Martin Sobotka. Některé radnice se rozhodly nahradit ohňostroj videomappingem.

„Letos, když byl nouzový stav a zákaz shromaždování, tak abychom nemuseli rušit ohňostroj, což je vždy akce s masovou účastí, a zároveň abychom zabránili shromažďování lidí, tak jsme odpálili ohňostroj z pěti míst. Nakonec to mělo své kouzlo. Ve finále byly vynikající ohlasy, dívali se i lidé z okolních obcí, z kopců nad Dobřany. Myslíme si, že je to i dobrá cesta, jak to udělat,“ řekl Sobotka.

Dobřanský ohňostroj odpálí 1. ledna v podvečer proškolení dobrovolníci ve stejnou chvíli z míst tvořících prstenec kolem města. Šestiminutový až sedmiminutový ohňostroj přijde na 45 000 korun, jako jiné roky, když se odpaloval z jednoho místa. Bude podobně dlouhý a pestrý, jen některé rachejtle nebudou vystřelované tak vysoko. „Jsou kolem města i místa, odkud mohou lidé vidět i všech pět odpalovacích míst najednou,“ dodal starosta.

Novoroční ohňostroj si po přestávce vynucené pandemií koronaviru užijí 1. ledna na náměstí v Domažlicích, město ale apeluje na obyvatele, aby při sledování světelné show dodržovali platná epidemická opatření, řekl mluvčí radnice Josef Babor. Ohňostroj budou mít také v Klatovech či ve Spáleném Poříčí, naopak v Plzni nebude.

„Vedení městského obvodu Plzeň 3 tradičně organizuje novoroční ohňostroj na náměstí Republiky. Od jeho pořádání ale letos vedení ustoupilo a rozhodlo se nahradit Plzeňanům ohňostroj jinak, a to unikátní instalací vánočního stromu na vodní hladině Borské přehrady. Plovoucí vánoční strom byl rozsvícen 1. prosince a zářit bude až do svátku Tří králů,“ řekla mluvčí obvodu Alena Marešová.

V Rokycanech nebude novoroční ohňostroj, podle místostarosta Jana Šaška ale nebyl ani jiné roky, taková tradice ve městě není.

V některých městech se rozhodli i s ohledem na bezpečnost, na zvířata a životní prostředí nahradit tradiční ohňostroje zábavou využívající moderní technologie. Pro videomapping se rozhodli například ve čtyřtisícových Blovicích na Plzeňsku nebo v sedmitisícovém Stříbře na Tachovsku.

V Blovicích ještě před pandemií rozhodli, že od pořádání ohňostroje ustoupí. „Místo toho jsme měli připravený nový videomapping, který jsme ale nakonec nemohli kvůli nouzovému stavu uskutečnit, takže bude mít premiéru až teď 1. ledna,“ řekl starosta Robert Zelenka.

Stříbro mělo na letošního 1. ledna připravený ohňostroj, který nakonec kvůli nouzovému stavu odřeklo a odpálilo ho při odložených městských slavnostech v září. Na 1. ledna 2022 se náměstí rozsvítí videomappingem.

„I když videomapping je asi šestkrát dražší než kolik nás stál ohňostroj, podařilo se nám sehnat sponzora, firmu z průmyslové zóny, takže pokud se pandemická situace nezhorší a bude možné pořádat venkovní akce, budeme 1. ledna promítat videomapping na radnici,“ řekl místostarosta Karel Lukeš.

Doporučované