Článek
Vítězný návrh budou 9. května schvalovat zastupitelé, kteří uvidí jeho vizualizace. Stavba má stát 250 až 300 milionů Kč. Vítěze vybrala porota složená z odborníků. ČTK to dnes řekl primátor Pavel Šindelář (ODS). „Zastupitele seznámím s výsledkem soutěže, která proběhla v březnu. Sešlo se 15 návrhů, soutěž byla anonymní, nikdo z odborné poroty nevěděl, jaký návrh je od koho,“ řekl primátor. Soutěžní vizualizace budou představeny na venkovní výstavě ve městě.
Podle primátora, který má radost, že je vítězný návrh z Plzně, se zatím nedá hovořit o konkrétní ceně díla. Vítězný tým architektů získá smlouvu na všechny stupně projektové dokumentace. „A na začátku se v dokumentaci pro územní řízení potvrdí nějaká cena. Ale v rámci soutěže nebyla cena žádným kritériem. Důležité bylo, jakým způsobem zpracoval vítězný tým ten architektonický návrh,“ uvedl. Smlouvu s vítězem by měl podepsat městský útvar investic během května.
Podle návrhu usnesení, který už je na webu města, mají náklady na ceny a odměny v soutěži činit tři miliony korun a výdaje města na pořízení všech stupňů projektové dokumentace zhruba 27 milionů korun včetně DPH, které už jsou vyčleněny v rozpočtu města na letošní a příští rok.
Architektonická soutěž, jejíž podmínky schválili zastupitelé i Česká komora architektů, měla uzávěrku 21. února. Bazén má stát vedle kampusu Západočeské univerzity v lokalitě Borská pole na městském pozemku. Nahradí zastaralý plavecký bazén v Kozinově ulici. „Nejde o akvapark, ale o bazén, investování peněz se předpokládá v letech 2023 až 2024,“ řekl ČTK v lednu při vyhlášení soutěže první náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO). Počítá s podporou Národní sportovní agentury (NSA).
„Naším záměrem je, aby ho tvořila bazénová multifunkční a relaxační plavecká hala s venkovními bazény, sportovišti a rekreační plochou,“ řekl primátor. Podle něj jde o významnou veřejnou stavbu v exponovaném místě, a proto bylo logické uspořádat otevřenou architektonickou soutěž. Podle dřívějšího usnesení zastupitelů bude projekt rozdělený na základní etapu a následnou část s relaxačním komplexem, kde by mohly vzniknout ubytovna s restaurací, wellness, skluzavky a venkovní bazén. Součástí má být parkoviště, nebo parkovací dům. První etapa by měla směřovat ke kolaudaci na přelomu roku 2024 a 2025, město předpokládá spolufinancování z národních zdrojů, řekl Zarzycký.
V Plzni, která má 175.000 obyvatel, jsou teď tři kryté plavecké plochy, z toho dvě městské. Největší je na Slovanech, do dalších dvou - Radbuzy v Kozinově ulici, která patří sportovnímu klubu SK Radbuza, a do menšího lochotínského bazénu - je nutné hodně investovat.