Článek
Lvův se zlepší venkovní zázemí a návštěvníci budou mít v okolí výběhu k dispozici nová vyhlídková místa. Úpravy budou hotové na letošní letní sezonu.
„Zvětšili jsme vodní příkop, aby odpovídal novým předpisům. Není po celém obvodu, ale jenom od pokladny. Po stranách jsme ho zasypali. Tam bude výsadba a plot. A vytvořili jsme dvě návštěvnická místa s vyhlídkou a průhledem do výběhu. Přes vodu se mohou samozřejmě lidé dívat po celé délce,“ uvedla zooložka Lenka Václavová. Okolo výběhu vzniknou také čtyři místa, kde se návštěvníci seznámí s tím, odkud berberští lvi pochází, tedy se seznámí s kulturou berberů v Maroku a okolí. „Ze strany od klece bude berberský stan, stavby a krásná rajská zahrada v marockém stylu,“ řekla Václavová. Výběh se také mírně zvětší.
„Novým výběhem pro lvy plníme nové veterinární normy i novou legislativu EU tak, aby chov odpovídal veškerým plemenným a dalším standardům,“ uvedl náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO). Předpokládal, že cena úprav bude kolem 12 milionů Kč, ale kvůli tomu, že jednou ze zásadních položek je železo a oplocení je železobetonové, tak vystoupá zhruba na 20 milionů Kč.
„Zoo je jedna z největších atraktivit a jedna z nejlepších zón v Plzni. Loni, kdyby nebyl covid, tak by určitě překonala půl milionu návštěvníků, tedy rekord z roku 2019. Je správné do zoo dlouhodobě investovat, je určitě záhodno ji rozšiřovat zoologicky i botanicky. Současný ředitel a jeho tým to dělají skvěle,“ uvedl Zarzycký. Útvar investic města teď připravuje stavbu nového pavilonu pro slony indické za stovky milionů korun.
Výběh pro lvy byl v době svého vzniku v roce 2002 první expozicí šelem v zoologických zahradách ČR, kde návštěvníky od zvířat neoddělovaly mříže ani silné skleněné stěny, ale pouze vodní příkop a elektrické ohradníky. Má rozlohu přes 800 m2 a navazuje na vnitřní ubikace. Lvi mají venku kromě zeleně také kameny, pahorky a úkryty z větví a kmenů. Od návštěvníků je dělí šest metrů široký a téměř tři metry hluboký vodní příkop obehnaný ohradníky. Příkop se teď rozšíří až na zhruba devět metrů.
Lvi berberští se v Plzni množí od roku 2016. Dosud bylo odchováno osm mláďat, která žijí v zoo ve Francii, Rakousku i v zoo Chleby. Plzeňská zoo má teď dvě samice a dva samce, kteří jsou na sluneční dny venku v kleci. „Strašně se jim líbí pozorovat bagry. Je to vtipné, samice leží doma vevnitř a samci pozorují bagry a běhají za nimi. Stavební ruch se jim hrozně líbí a jsou spokojení, že se tam něco děje,“ dodala Václavová.