Článek
Dokončení 5,5 kilometru dlouhé trasy s deseti stanovišti, jež se otevřel loni, je poctou města k letošnímu 130. výročí narození významného českého loutkaře působícího v Plzni Josefa Skupy. Zážitkový okruh je inspirován Ježíškovou cestou v Krušných horách, řekl ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO).
Interaktivní okruh je podle něj jedním ze způsobů, jak děti i dospělé motivovat k pohybu. „Kromě různých pohybových úkolů se navíc návštěvníci dozvědí i o tom, jak správně běhat nebo se seznámí s historií místa a s místní přírodou. Bonusem je interaktivita stezky, kdy si lidé pomocí QR kódu mohou pustit dialog mezi Spejblem a Hurvínkem,“ popsal Zarzycký.
Svolení využít pro stezku tematiku Spejbla a Hurvínka město získalo od ředitelky Divadla Spejbla a Hurvínka a držitelky ochranné známky Denisy Kirschnerové. Všechny sochy navrhla uznávaná scénografka Jana Bačová Kroftová a na jejich realizaci se podíleli čtyři sochaři.
Nové sochy přibyly na čtyřech zastaveních zážitkového okruhu – u hráze Šídlovského rybníka, u Kolomazné pece, u vyústění lávky poblíž Sofronky a u rybníka Rozkopaný pod přírodní památkou Doubí, uvedl Richard Havelka z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně Richard Havelka. Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka je volně přístupný. Start je na hrázi Šídlovského rybníka a 120 metrů od startu u chatové oblasti je první stanoviště. Odtud se pokračuje cestou, která vede přírodní rezervací Kamenný rybník ke Kolomazné peci, ke smírčímu kříži v údolí Merán, pak k pískovcové skále Pupek a rybníčku Vydymáček v Arboretu Sofronka, kde jsou dvě stanoviště. Z arboreta vede trasa přes novou lávku nad železniční tratí a čtyřproudou silnicí na Most k Třemošenskému rybníku a poté k rybníku Nováček u sídliště Košutka, kde putování končí.
„Naše děti mají teď méně pohybu, tak veškeré aktivity, které je odlákají od počítačů a tabletů k pohybu v přírodě vítáme. Právě Taťulda Spejbl a Hurvajz, které děti stezkou provázejí, mohou být takovým lákadlem,“ poznamenal primátorův náměstek pro dopravu a životní prostředí Aleš Tolar (STAN).
Za nové sochy včetně jejich instalace na jednotlivá stanoviště zaplatila letos Správa veřejného statku města Plzně 400 000 korun. Spolu s loňskou první etapou, tedy vytvořením stezky, umístěním tabulí a všech sošek Spejbla a Hurvínka na jejich stanovištích si vybudování stezky vyžádalo 1,15 milionu korun.