Článek
Jarní spuštění kašen v centru přijde město na 92 000 korun, nejnákladnější je zprovoznění tří kašen na centrálním náměstí a kašny Rusalka ve Smetanových sadech pod Velkým divadlem, řekla dnes ČTK Eva Kriegerová z magistrátu. Ročně jde z městského rozpočtu na údržbu a provoz kašen více než 700 000 korun. Další peníze vkládají na provoz svých vodních prvků i jednotlivé obvody.
Už po celý duben se vodní prvky ve městě připravují na novou sezonu, procházejí údržbou, čištěním a zkušebním provozem. Odpovědní pracovníci kontrolují jejich technologie a systémy. Nejsložitější je vždy spuštění tří velkých zlacených kašen na náměstí Republiky, které letos vstupují do 13. sezony. Vodní prvky v centru Plzně, na Mikulášském náměstí, v Borském parku, Červeném Hrádku a v Jetelové ulici spravuje odbor životního prostředí magistrátu.
Na zazimovaných kašnách a fontánách bylo třeba před jejich napuštěním vodou nejdřív odstranit ochranné kryty, vyčistit nádoby, kontrolovaly se rozvody elektroinstalace a vody, čerpadla, trysky či reflektory. „Tento poslední dubnový týden jsou ve zkušebním provozu, abychom mohli případné závady nechat opravit. Celkem bylo v širším centru města zprovozněno 32 vodních prvků,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule (TOP 09).
Nejnáročnější na opětovné spuštění jsou pozlacené kašny Anděl, Velbloud a Chrtice na náměstí Republiky, ozdobené sedmi druhy plátkového zlata. Technologické zázemí mají ukryté v plzeňském podzemí, kde je i největší, skoro dvacetikubíková rekuperační nádrž kašny Velbloud. Od spuštění kašen na konci července 2010 se v letech 2014 a 2015 muselo opravit poškozené zlacení, dosud největším zásahem byla loňská instalace olověné vany kašny Velbloud kvůli objevené trhlině.
„Voda v jednotlivých kašnách většinou cirkuluje v uzavřeném okruhu, což je nejen hospodárné, ale i ekologické. Výměna vody se provádí jednou měsíčně nebo častěji podle případného vandalismu, ve fontánách totiž často končí květiny, mobiliář, odpadky nebo mycí prostředky. Kvůli udržení její čistoty a ochrany složitých technologií fontán ji musíme chemicky upravovat dodáváním chloru tak, aby se v kašnách netvořily řasy. V žádném případě se ale nejedná o vodu určenou k pití. Jedinou pitnou vodu najdou lidé v takzvaných pítkách – pumpičkách, kde voda neprotéká kontinuálně, ale každý si ji spouští individuálně,“ uvedla Lucie Davídková z odboru životního prostředí.