Článek
Investor nabízí Kolovči finanční kompenzace. Zastupitelstvo a vedení městyse chce odpovědně rozhodnout legitimní formou podle toho, jak se v místním referendu vyjádří většina občanů.
Referendum se mělo konat už počátkem loňského prosince, ale muselo být odloženo kvůli nouzovému stavu. „Bude se konat o v sobotu 26. února od 08:00 do 18:00 v budově úřadu městyse,“ uvedl starosta Václav Pergl (za STAN). O termínu rozhodli ve čtvrtek večer zastupitelé Kolovče. Plebiscit bude platný, pokud se ho zúčastní minimálně 35 procent z více než 800 oprávněných voličů.
Starosta žádá na webu obyvatele, aby jich přišlo k urnám co nejvíce. „Přijďte, prosím, pokud možno všichni vyjádřit hlasováním svůj názor na to, zda nabízený projekt výstavby dvou větrných elektráren v Kolovči podpořit a přijmout do rozpočtu nemalou finanční kompenzaci využitelnou pro rozvoj naší obce,“ uvedl. Bližší informace k projektu obdrželi lidé do schránek už loni v listopadu a dokumenty jsou i na stránkách městyse.
Podle informací investorské firmy má být výška tubusu elektrárny 150 metrů, délka listu 75 metrů a výkon 4,3 MW. Větrníky, jejichž stavba trvá asi měsíc, by po dobu minimálně 20 let stály asi kilometr od obce. Stálý zábor má být pro oba tubusy 2000 metrů čtverečních. S vlastníky pozemků začne investor jednat až po vyjádření obce. Po ukončení životnosti a likvidaci elektráren uvede pozemky do původního stavu.
Pokud obec projekt schválí, dostane při uvedení vrtulí do provozu jednorázově dva miliony korun a každoročně pak kompenzace po dobu provozu elektráren, v součtu 21 milionů Kč. Peníze by šly na rozvoj, krytí většiny nákladů na systém odpadů a spolkům a sdružením.
Dvě stejně vysoké elektrárny už fungují tři roky v Plzeňském kraji v Damnově, části města Bor na Tachovsku. Vedení obce, veřejnost a spolky v místě s výstavbou souhlasily a nemají s provozem zásadní problémy, uvádí se na webu městyse Koloveč. V kraji stojí od roku 2013 ještě padesátimetrový větrník u Dožic na jižním Plzeňsku. Další plány jsou ve Stříbře a v nedalekém Kostelci. V regionu už se jednou konalo referendum o stavbě tubusů, a to v březnu 2014 ve Střížovicích na Plzeňsku, v němž lidé větrníky odmítli.