Článek
Nejlepší byla druhá polovina července, naproti tomu nejhorší je vinou kůrovcové kalamity srpen. ČTK to řekl ředitel areálu Vladimír Kasík. Z celkového počtu letních návštěvníků připadá zatím 61 procent na pěší turisty a zbytek na bikery.
„Červen až polovina července nebyly nic moc. V červnu se ještě asi projevila školní docházka a i to, že jsme kvůli dubnovému bourání starých budov a zahájení stavby objektu s novou restaurací a privátními byty spustili provoz až 15. června. Na začátku července lidé asi více mířili k moři, takže jsme zaznamenali asi 20procentní meziroční pokles návštěvnosti,“ uvedl.
Druhá polovina července až do prvních srpnových dnů byla podle Kasíka vynikající. „Dohnali jsme i ten 20procentní počáteční propad, takže jsme byli na stejných počtech jako loni,“ uvedl Kasík. Lidé si podle něj cestu do areálu našli, a to i přes zhruba třítýdenní úplné zavření silnice z Hojsovy Stráže.
„Od 5. srpna ale musely Lesy ČR začít řešit kůrovcovou kalamitu, což chápeme, ale v pro nás nejatraktivnějších místech - na cestách z vrcholu Špičáku k oběma jezerům Černému i Čertovu (nejnavštěvovanější část západní Šumavy),“ řekl Kasík. Každý týden jsou tak obě atraktivní stezky do konce září od pondělí do středy zavřeny. Areál z nich muset odstranit i průvodce ve formě naučných panelů. Srpen je pro středisko vždy nejsilnějším návštěvním měsícem léta, omezení se tak projevilo negativně. „Výhledově to vidím tak na meziroční desetiprocentní pokles,“ dodal ředitel špičáckého areálu.
Podle Kasíka to ukázalo, kam vedlo a nadále vede bezzásahové řešení kůrovcové kalamity v některých zónách poblíž Ski&Bike Špičák. Brouk se díky teplému jihozápadnímu proudění přirozenou cestou s větrem rozšířil dál až do areálu. „Nejde jen o pokles aktuální návštěvnosti, ale máme velké obavy z toho, že Špičák a jeho okolí bude ještě více odlesněn, což vůbec nikomu nepomůže. Ani nám, ani přírodě. S podobnými zelenými experimenty je potřeba skončit,“ dodal.