Článek
Pořádá ho violistka Jitka Hosprová, rodačka z Dolní Bělé na Plzeňsku, a nabídne osm koncertů významných českých hudebních osobností a komorních souborů na pěti místech severního Plzeňska, v Plzni a v Praze.
V minulých ročnících výtěžek z festivalových koncertů podpořil opravu památek na severním Plzeňsku, například kostelů či kaple v Lukové, v Plasích, v Manětíně, v Rabštejně nad Střelou v Nečtinech a v Dolní Bělé. Celkem už šel na opravy památek z výtěžků koncertů téměř milion korun, uvedla mluvčí festivalu Mirka Veselá.
„Máme za sebou pro všechny náročné covidové období, které se nečekaně protáhlo o válečný konflikt na Ukrajině. Naše pravidelná dobrovolná sbírka festivalu letos naváže na aktivitu kolegy (hornisty a dirigenta) Radka Baboráka, který zorganizoval sbírku na podporu ukrajinských umělců. Tímto bychom rádi v rámci našeho festivalu vyjádřili soucit nad osudem Ukrajiny a podpořili umělce, kteří museli ze své země uprchnout,“ řekla Hosprová.
Festival zahájí 6. června v Trojském zámku v Praze Collegium českých filharmoniků společně se sopranistkou Markétou Fassati a s Hosprovou. Program zahrnuje barokní hudbu i skladby ukrajinského skladatele Valentina Silvestrova. Na západ Čech se festival přesune 24. června koncertem v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plasích, kde vystoupí Hosprová a Baborak Ensemble. Další koncerty se uskuteční v kostele sv. Bartoloměje v Březíně, v kapli sv. Anny v Nečtinech, v kostele Povýšení sv. Kříže v Dolní Bělé a v kostele sv. Barbory v Manětíně, kde s Hosprovou vystoupí také například houslista Jaroslav Svěcený. V říjnu následuje další koncert v Praze, v Domě U Kamenného zvonu, a letošní sérii zakončí 4. prosince koncert v plzeňské Velké synagoze, kde vystoupí Hosprová s kytaristou Lubomírem Brabcem, zpěvačkou Martinou Kociánovou a dětským sborem Clairton Chorále.
Podrobný program je na www.prochazkyumenim.cz.