Článek
Sestra Jana je k dispozici všem pacientům, kteří potřebují duchovní podporu, jen tak si popovídat, mít chvilku u lůžka společnost, i když potřebují například pomoci s jídlem, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. Duchovní jsou k dispozici také v nemocnicích v Rokycanech, v Domažlicích a v Klatovech.
Horažďovická kaplanka dochází do nemocnice dva dny v týdnu. „Své poslání vnímám hlavně jako službu naslouchajícího ucha, a to jak pro pacienty, tak pro jejich příbuzné i pro personál, kterému bych ráda poděkovala za milé přijetí. Mohu darovat úsměv a lidskou blízkost, podpořit vědomí důstojnosti každého člověka, a pokud o to kdokoli projeví zájem, mohu nabídnout i modlitbu, četbu z bible nebo zprostředkovat návštěvu kněze,“ popsala řádová sestra, která kromě nemocnice pracuje ve farní kanceláři, v kostele při bohoslužbách hraje na varhany a vyučuje náboženství na základních školách.
Dva dny v týdnu tráví v nemocnici až osm hodin. Hovoří hlavně s pacienty. „S někým se bavím hodinu, s jiným stačí jen několik vteřin - podle jejich potřeb. Moje služba je širší, než jsem si původně představovala, protože jsem zde pro všechny,“ řekla.
Háková pochází z Podkrkonoší, vystudovala na střední zdravotnické škole obor zubní technik. Už během studií se ale začala scházet s řádovými sestrami, jejichž život ji oslovil, a po sedmi letech práce zubního technika k nim odešla. Dálkově vystudovala katolickou teologickou fakultu na Univerzitě Karlově, kde získala i pedagogické minimum k výuce náboženství na školách. Od přestěhování na Klatovsko začala docházet i do horažďovické nemocnice za pacienty, kteří měli zájem o popovídání a o duchovní službu. Asistovala také v nemocniční kapli faráři při bohoslužbě. Během pandemie koronaviru a zákazu návštěv v nemocnicích absolvovala na českobudějovické teologické fakultě obor nemocniční kaplan.
Vznik pozic nemocničních kaplanů na západě Čech inicioval a podporuje plzeňský biskup Tomáš Holub.